Miejskie konsultacje pod lupą prokuratora

Wójt Gminy Lubin złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa podczas konsultacji w sprawie zmiany granic gminy miejskiej Lubin, prowadzonych na portalu lubin.pl. Szef gminnego samorządu Tadeusz Kielan poinformował o tym na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Miasto oprócz tradycyjnych ankiet papierowych, prowadzi także konsultacje elektroniczne. Mieszkańcy Lubina na portalu www.lubin.pl mogą wypowiedzieć się czy popierają pomysł zmiany granic Gminy Miejskiej Lubin, polegającej na włączeniu do niej siedmiu sołectw: Chróstnika, Krzeczyna Wielkiego, Miroszowic, Obory, Osieka, Szklar Górnych i Kłopotowa.

Nie forma budzi jednak wątpliwości wójta Gminy Lubin, ale podejrzewana nieuprawniona ingerencja w wyniki konsultacji, których mogła dokonać nieustalona osoba w nocy z 25 na 26 lutego 2019 r.

– Śledzimy na bieżąco przebieg internetowych konsultacji i zaniepokoił nas fakt, że jednej nocy, w przeciągu zaledwie kilku godzin miały miejsce gwałtowne zmiany wyników głosowania. Na przykład w przypadku Krzeczyna Wielkiego wieczorem 62,02 proc. głosujących było przeciw przyłączeniu do Lubina, podczas gdy rano już tylko 47,02. Dotyczy to wszystkich konsultowanych miejscowości i rodzi uzasadnione podejrzenia, że doszło do nieuprawnionej manipulacji wynikami konsultacji społecznych – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

W zawiadomieniu o podejrzeniu możliwości popełnienia przestępstwa wskazano również na utrudnienia w oddawaniu głosów. Mimo prawidłowego wypełnienia ankiety i oświadczeniu, że jest się mieszkańcem miasta nie można było skutecznie zagłosować.

Skierowany do Prokuratury Rejonowej w Lubinie wniosek zawiera 15 załączników, a jednych z nich jest nagranie dokumentujące nieskuteczną próbę oddania głosu.

Przypomnijmy w Gminie Lubin konsultacje zostały już zakończone. Wzięło w nich udział blisko 10,5 tys. osób, z czego 98,23 powiedziało „nie” włączeniu Chróstnika, Krzeczyna Wielkiego, Miroszowic, Obory, Osieka, Szklar Górnych i Kłopotowa do Lubina.

(AK)