MICHAŁÓW. Zapłonęła łemkowska Watra

IMG_36191-150x150W Michałowie po raz 35. zapłonęła łemkowska Watra. Było tradycyjne rozpalenie ognia, wspólne pieśni i tańce. Wśród zaproszonych gości byli, m. in. Adam Myrda, starosta powiatu lubińskiego i Tadeusz Kielan, wójt gminy Lubin.

Zgodnie z tradycją Watrę, czyli ogromne ognisko, rozpalił najstarszy mieszkaniec Michałowa. Zaszczytną funkcję starosty Watry pełnił po raz kolejny Michał Chawura, który ma 87 lat.IMG_3600-150x150

Watra jest wspomnieniem Akcji „Wisła”, związanej z przesiedleniem ponad 140 tysięcy osób. Na polanie w Michałowie wspominają oni historię i mają jedną z niewielu okazji zobaczenia się z bliskimi i znajomymi.

Jest to najważniejsza impreza organizowana w ciągu roku przez Stowarzyszenie Łemków w Legnicy, które od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku zajmuje się organizacją Watry.

Sam Festiwal Kultury Łemkowskiej ma historię dłuższą, ale wcześniej nie był realizowany z tak dużym rozmachem. Na scenie podczas tegorocznej edycji wystąpiły zaproszone zespoły między innymi: „Łastiwoczka”, Teroczka, „Kyczera”,„Lemko Tower”, „Nadija” i „Coolbaba”.

(SZAT/FOT. JW)