Mandaty za brak odblasków

odblaski_crNawet 500 złotych mandatu zapłaci pieszy, który nie ma elementu odblaskowego widocznego dla kierowców. Poruszając się po drodze poza obszarem zabudowanym po zmierzchu, musimy mieć taki odblask.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Policja zaleca, aby umieszczać je na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wtedy będziemy mieć pewność, że jesteśmy widoczni dla innych uczestników ruchu.

– Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 roku piesi poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym, mają obowiązek posiadać odblask umieszczony na ubraniu w widocznym miejscu dla kierowcy – mówi st. post. Agnieszka Zawadzka z lubińskiej policji. – Obowiązek noszenia odblasków ma każdy pieszy poruszający się  po zmroku poza terenem zabudowanym – dodaje Agnieszka Zawadzka.

Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierowcę z odległości około 40 metrów. Natomiast jeśli ma na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Funkcjonariusze przypominają również rowerzystom, aby dla własnego bezpieczeństwa nie poprzestawali tylko na wymaganym oświetleniu roweru, ale dodatkowo zawsze mieli na sobie kamizelkę odblaskową.

/fot. policja.pl/