Mamy zwycięstwo w powiatowym konkursie wiedzy pożarniczej!

Patrycja Maślej zwyciężyła w gminnych eliminacjach konkursu, co dało jej awans do eliminacji powiatowych.

Patrycja Maślej, uczennica Szkoły Podstawowej w Niemstowie zwyciężyła w swojej kategorii w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Wszyscy uczestnicy po raz kolejny udowodnili, że przepisy pożarnicze oraz zasady bezpieczeństwa nie są im obce.

– Uczniowie biorący udział w konkursie musieli wykazać się wiedzą z zakresu przepisów przeciwpożarowych, sprzętu strażackiego oraz historii i tradycji strażackich. Bardzo się cieszę, że poszło im tak dobrze, bo to oznacza, że w sytuacji zagrożenia będą potrafili się właściwie zachować, a tym samym być może uratować komuś lub sobie życie czy zdrowie – mówi Grzegorz Obara, prezes zarządu oddziału powiatowego ZOSP RP w Lubinie.

Konkurs odbył się w trzech kategoriach wiekowych: uczniowie klas 1-6 szkół podstawowych, uczniowie klas 7 szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych, a także uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. W poszczególnych kategoriach kolejno zwycięzcami zostali:

– klasy 1-6: I miejsce Patrycja Maślej Szkoła Podstawowa w Niemstowie, II – Szymon Chrzanowski Szkoła Podstawowa nr 9 w Lubinie, III – Filip Sokołowski Szkoła Podstawowa w Rudnej,

– klasy 7 i gimnazjalne: I miejsce Karol Janic Gimnazjum w Ścinawie, II – Kacper Łucki Szkoła Podstawowa nr 12 w Lubinie, III – Michał Zdobylak Gimnazjum w Chobieni,

–  szkoły ponadgimnazjalne: I miejsce Marek Dzedzej II LO w Lubinie, II – Klaudia Kozak Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubinie, III – Maciej Dąbrowski MCKK w Lubinie.

– Pytania były trudne, ale mimo to na większość odpowiedziałam prawidłowo – mówi jedna z uczennic biorących udział w dzisiejszym konkursie.

– Celem takich turniejów jest przede wszystkim propagowanie wiedzy pożarniczej i prawidłowych zachowań w sytuacji zagrożenia. Do lubińskiej straży często przychodzą przedszkolaki czy uczniowie szkół podstawowych i już tam staramy się przekazywać im tę wiedzę. Często ratuje ona po prostu życie lub zdrowie ludzkie – mówi Eryk Górski Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie.

– Zwycięzcy dzisiejszego turnieju będą reprezentować powiat lubiński na szczeblu wojewódzkim, a kolejno może nawet ogólnopolskim, czego im serdecznie życzymy. Warto dodać, że w tym roku pytania były wyjątkowo trudne – mówi Marta Demczak, dyrektor Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lubinie.

Zarówno na zwycięzców, jak i uczestników czekały nagrody ufundowane przez starostę lubińskiego i komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

(tekst i zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lubinie)