Mamy kolejny pomnik przyrody

Ma obwód 430 cm i wysokość 26 m. Jej korona jest wyjątkowa – w fachowym nazewnictwie wieloprzewodnikowa.  Sosna z okolic Bolanowa dołączyła do ponad trzydziestu pomników przyrody w Gminie Lubin. Stało się to na wniosek i z inicjatywy mieszkańców.  Jednocześnie okazało się, że nasza sosna jest jedną z dziesięciu najokazalszych sosen zwyczajnych w Polsce.  

To, że sosna dołączyła do grona pomników przyrody w Gminie Lubin w praktyce oznacza, że będzie chroniona i zachowywana w dobrej kondycji zdrowotnej, jako drzewo o nieprzeciętnym rozmiarze, wieku i pokroju, z uwagi na szczególną wartość przyrodniczą.  Obszar ochronny drzewa to promień 15 metrów. Sosna będzie teraz monitorowana, oznakowana i poddawana zabiegam pielęgnacyjnym i ochronnym.

– Są rzeczy, których nie da się przeliczyć na pieniądze. Paryż ma Wieżę Eiffla  a Bolanów ma swoją sosnę. Kiedy ją pierwszy raz zobaczyłam byłam zdumiona i zachwycona jej kształtem  – mówiła na sesji Monika Erkens mieszkanka Bolanowa. – Musimy dbać o starodrzew, warto szukać takich okazów i nadawać im ochronę prawną. Lasy Państwowe to przedsiębiorstwo drzewne, które zarabia na produkcji drewna, są jednak rzeczy których nie da się przeliczyć na pieniądze.

Jednogłośną decyzją radnych sosna dołączyła do ponad 30-stu pomników przyrody w Gminie Lubin. Sosna rośnie w bardzo dobrych warunkach siedliskowych, właściwych dla tego gatunku, na skraju zadrzewienia przy niewielkiej polanie, co sprzyja jej żywotności. Z uwagi na okazałe rozmiary drzewo to mieści się w grupie 10 najokazalszych sosen zwyczajnych w Polsce.

(SR)