Mammobus przyjedzie do Osieka

IMG_438312 stycznia do Osieka przyjedzie mobilny mammograf. Jest to element cyklicznej, ogólnopolskiej akcji, w ramach której z bezpłatnych badań mogą skorzystać kobiety w wieku 40-49 i 70-75 lat. Mammobus stanie przy szkole podstawowej.

Mammobusy jeżdżą po Polsce przez cały rok, zapewniając możliwość przebadania się kobietom, które z racji wieku nie są objęte programem profilaktycznym finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ten obejmuje tylko panie w wieku od 50 do 69 lat. Tymczasem lekarze podkreślają, że w przypadku chorób nowotworowych najważniejsza jest jak szybka diagnoza.

– Mimo że mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa Polek poddała się badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. A jest to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet– mówi dr Małgorzata Cymerman, radiolog z firmy LUX MED Diagnostyka, realizującej projekt mobilnych mammografów.

Badania są bezpłatne, zatem chętnych do wzięcia w nich udziału jest zawsze więcej, niż mammobus może przyjąć. Zainteresowane panie muszą więc wcześniej zarejestrować się pod numerem tel. 58 666 24 44. Przed badaniem trzeba będzie uzyskać też skierowanie wystawione przez lekarza dowolnej specjalności.

Szczegółowe informacje na temat projektu dostępne są na stronie internetowej www.fundusze.mammo.pl .

(źródło: lubin.pl/fundusze.mammo.pl)