Malanowski kontra terroryści w Raszówce

Miłośnicy gier i zagadek mogli uczestniczyć w Detektywistycznej Rodzinnej Grze Terenowej przygotowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Raszówce oraz miejscową Szkołę Podstawową im. Orła Białego, autorstwa pisarza  książek przygodowych i kryminalnych Dariusza Rekosza. Gra odbyła się z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uczestnicy zabawy przybyli do świetlicy wiejskiej w Raszówce, aby podziwiać skarb, który ukryto niemal 100 lat temu, a  został znaleziony przy pracach archeologicznych i miał być nagrodą dla zwycięskiej drużyny Detektywistycznej Rodzinnej Gry Terenowej. Niestety do świetlicy wpadło dwóch  zamaskowanych bandytów i ukradli skrzynię.

Wszędzie gdzie problemy kryminalne, tam pojawia się Bronisław Cieślak. Aktor, znany głównie z roli Sławomira Borewicza z serialu „07 zgłoś się” i szefa biura detektywistycznego z programu „Malanowski i Partnerzy” był gościem specjalnym imprezy. Zjawił się tuż po napadzie, z kartką jak się okazało listem zgubionym przez bandytów. Po przeczytaniu go, dowiedzieliśmy się, że skok na skarb znaleziony w Raszówce był zaplanowany, a zlecił go Szef Syndykatu. Zadaniem 17 drużyn, było znalezienie miejsca w którym zrabowany skarb został ukryty.

Na drużyny detektywów czekało około 100 zagadek rozlokowanych w całej Raszówce. Trasa do pokonania liczyła  około 12 kilometrów. Każdy szyfr rozwiązany prowadził do następnego punktu z inną zagadką lub Punktu Kontrolnego, na który składały się postacie: Czerwony Kapturek, Pirat Konrad, Lekarka Anna, oraz Muzyk Józef, co stopniowo pozwoliło na odkrycie hasła głównego.

W role statystów wcielili się: bibliotekarze, strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Raszówce oraz pani Małgorzata Czaja, którym bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji gry.
Po dotarciu do świetlicy na zmęczonych detektywów czekał ciepły poczęstunek przygotowany przez Szkołę Podstawową im. Orła Białego w Raszówce.
Drużyny walczyły o nagrody m.in. deskorolki, książki związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, piłki, zestawy do badmintona, gry planszowe, kubki, zestawy długopisów, maskotki itp. Każda drużyna otrzymała ponadto pamiątkowy medal za uczestnictwo w grze. Na koniec każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z agentem 07 i  Dariuszem Rekoszem oraz otrzymać autograf.

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce składa serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom za wsparcie w organizacji Detektywistycznej Rodzinnej Gry Terenowej „100 ZAGADEK NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI”.

– Swoją pomocą umożliwili Państwo realizację przedsięwzięcia, które nie tylko było formą świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości, ale rodzinną zabawą, która sprawiła uczestnikom wiele radości i satysfakcji – mówi Wiloetta Olech, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce.

Sponsorami wydarzenia byli: Firma MaWo Group Sp. z o. o. z Raszówki, Przemysława Koch, dyrektora Placówki Partnerskiej AVIVA, Muzeum Historyczne w Lubinie, „Pierogarnia pod Kogutem „ w Lubinie, Powszechny Zakład  Ubezpieczeń S.A., odział w Lubinie, firma„WOD – RUR” Józef Djaczyński z Karczowisk, Restauracja McDonald’s w Lubinie, Komenda Powiatowa Policji w Lubinie, Pani Władysława Ród oraz anonimowi darczyńcy.

Projekt objęty był patronatem Wójta Gminy Lubin  oraz dofinansowany ze środków Gminy Lubin.

(oprac. IT/GBP)