Własnoręcznie wykonana makieta bajkowej wioski Smerfów oraz niebanalne zajęcia plastyczne – dzieci, które skorzystały z zaproszenia biblioteki w Księginicach nie narzekały na nudę. Podczas wakacyjnych zajęć maluchy miały okazję nauczyć się m. in. malowania przy użyciu słomek do napojów, czy mokrej bibuły. Nie mogło zabraknąć także wspólnego czytania książek oraz zabaw i gier.
Pierwsze spotkanie rozpoczęto od głośnego czytania. Z przygodami Przemka z książki „Mali bohaterowie” B. Gawryluk zapoznała pozostałe dzieci Weronika, jedna z uczestniczek wakacyjnych zajęć. Tego dnia maluchy wzięły także udział w zagadkach na temat bezpieczeństwa oraz zajęciach plastycznych.
Malowanie farbami, ale nie takie zwykłe, bo przy użyciu słomek do napojów sprawiły dzieciom sporo frajdy. Efektem były śliczne stworki i potworki. Malowanie kredą po kartce? Tak to możliwe, ale jeśli wymoczymy kredę w wodzie z cukrem, kolory będą bardziej wyraziste, a cukier nada ciekawą strukturę. Dzieci udekorowały swoje prace brzozowymi krążkami, dzięki czemu powstały oryginalne i bardzo ciekawe prace. Na koniec zajęć odbyły się zabawy na świeżym powietrzu. Maluchy malowały kredą, grały w Chłopa, Baba-Jagę i inne gry.
Podczas kolejnego spotkania główna bohaterka książki „Basia i wolność” Z. Staneckiej uświadomiła dzieciom, że wspólne funkcjonowanie ludzi w różnych miejscach wymaga trzymania się zasad. Maluchy dyskutując ze sobą, wspólnie dochodziły do wniosków, po co nam zasady? Co to jest konsekwencja i odpowiedzialność? Również tego dnia dzieci miały okazję na wykonanie ciekawych prac plastycznych. Tym razem podopieczni malowali mokrą bibułą i zdobili nią szablony bez użycia kleju, za pomocą plasteliny. Na koniec zajęć dzieci miały okazję zabawić się w teatrzyk.
Dwa ostatnie wakacyjne spotkania upłynęły maluchom na tworzeniu makiety wioski Smerfów. W ruch poszły duże i małe kartony, materiały plastyczne, rolki po papierze, pióra, szyszki, patyki i wiele, wiele innych materiałów. Z kolei Smerfy powstały z kul styropianowych, plasteliny, bibuły i kubeczków plastikowych. Do budowy domków dzieci wykorzystały kolorową masę solną. W chwilach odpoczynku, dzieci szukały inspiracji podczas słuchania opowieści ze „Złotej księgi bajek: przygody Smerfów”.
Praca nad projektem wymagała od maluchów współpracy ze sobą. Dzieci dyskutowały i wymieniały się pomysłami, jak mają wyglądać poszczególne części wioski i z wielkim zaangażowaniem pracowały. Efektem jest cudownie bajeczna wioska Smerfów.
(Info: MM/JW)