Magia i ogień. IX Noc Świętojańska za nami

Prastare Święto Kupały, zwane również Nocą Świętojańską, na dobre zagościło w Gminie Lubin. Nawiązując do obchodów prasłowiańskich tradycji, każdy kto przyjedzie tego dnia do miejscowości Bukowna, ma okazję uczestniczyć w zabawach plebejskich oraz odchodzących w zapomnienie obrzędach. IX Noc Świętojańska, jak co roku, obfitowała w liczne atrakcje i smaczne niespodzianki.

Wielkie świętowanie zainaugurował konkurs pod nazwą „II Przejazd na byle czym”, w którym zwyciężyły mieszkanki Bukownej – Iwona Kacperska i Barbara Kosobucka, konstruktorki oryginalnego pojazdu o kształcie Kwiatu Paproci. Barwne konstrukcje, wykonane własnoręcznie przez uczestników zabawy oceniało jury w składzie: Marzena Kosydor, skarbnik Gminy Lubin oraz radni Jan Olejnik i Paweł Łukasiewicz.

Podczas święta, po raz drugi zorganizowano zjazd Bliźniaków Gminy Lubin. Rodzeństwa próbowały swoich sił w quizie o bajkach, a także poznały ciekawostki o bliźniakach z całego świata. Wszyscy uczestnicy spotkania na pamiątkę otrzymali okolicznościowe koszulki oraz upominki.

Kolejna konkurencja, także wymagała od uczestników nie lada wyobraźni oraz kreatywności. Konkurs na najciekawsze przebranie słowiańskie oceniało jury w składzie: Barbara Tórz, kierownik Referatu Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Zdrowia Urzędu Gminy Lubin, skarbnik, Marzena Kosydor i Norbert Grabowski, przewodniczący Rady Gminy Lubin. Spośród dorosłych uczestników zwycięzcą okazał się Jonasz Appel z Chocianowa, natomiast wśród dzieci, nagrodę zdobył Piotr Pączkowski z Raszówki.

Wiele emocji dostarczył także konkurs na tradycyjny wianek świętojański. Jury w osobach Marzena Kosydor i Barbara Tórz, uznały, że najpiękniejszy wianek z polnych kwiatów wykonała Róża Kiliman z Wiercienia, która otrzymała nagrodę główną. Równorzędne pierwsze miejsca, podzieliły między sobą Brygida Bombka z Wiercienia i Teresa Miazga z Rzeszotar.

Z myślą o widzach w każdym wieku został przygotowany specjalny cykl prezentacji artystycznych pt. SWOJSKA NUTA Z Bukownej i Przyjaciele. Na scenie przed publicznością wystąpili:

Zespół Wokalny SWOJSKA NUTA z Bukownej, Zespół Wokalny PRZYJACIÓŁKI z Niedźwiedzic /gm.Chojnów/, ZUCHY i STARSZAKI z Przedszkola im. Jana Pawła II z Raszówki, PIOTR PĄCZKOWSKI z Raszówki, QUORTET BAND z Bukownej, KAMIL LIS z Krzeczyna Małego oraz Teatr AKTÓW 4 z Bukownej.

Tak jak rok temu, tak i podczas tegorocznej edycji Nocy Świętojańskiej, wspaniałe i pełne humoru zabawy plebejskie przygotowali przedstawiciele obozowiska Słowian. W konkurencji „bieg woja” zwyciężył Wojciech Iwaszkiewicz z Chocianowa, natomiast w „biegu niewiast” najlepsza okazała się Andżelika Czesacz z Bukownej.

Po części artystycznej, tradycyjnie, barwny korowód w rytmach poloneza poprowadził wszystkich nad Czarną Wodę. Przy dźwiękach piosenek w wykonaniu zespołu „Przyjaciółki” z Niedźwiedzic, któremu wtórowali uczestnicy, niewiasty puszczały swoje wianki.

Wielkim zaskoczeniem i pieczołowicie ukrywaną niespodzianką był olbrzymi tort ufundowany przez Wójta Gminy Lubin Tadeusza Kielana, uświetniający 10–lecie działalności Ośrodka Kultury Gminy Lubin. Wszyscy pracownicy OKGL otrzymali wielkie brawa za swój wkład w szerzenie kultury, podtrzymywanie tradycji, organizowanie przeróżnych uroczystości dla mieszkańców naszej gminy. Tort został sprawiedliwie podzielony i rozdzielony pomiędzy wszystkich uczestników imprezy w Bukownej.

Przez cały dzień w altance na placu odbywały się warsztaty artystyczne. Chętni mieli okazję nauczyć się m.in. wykonywać wianki świętojańskie oraz grawerować na szkle. Z kolei najmłodsi mogli do woli szaleć na dmuchanych zamkach.

Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali strażacy z OSP z Zimnej Wody, którzy zorganizowali dla wszystkich pokaz I Pomocy Przedmedycznej oraz atrakcję dla najmłodszych – tęczę w strugach wody.

Kolejną atrakcją wieczoru był koncert zespołu SING SING z charyzmatyczną wokalistką Anną Łukaszów, który zaprezentował największe przeboje Maryli Rodowicz. Wszyscy śpiewali i tańczyli. Nie obyło się bez bisowania. Na sam koniec zespół otrzymał w podziękowaniu gromkie brawa.

Tradycyjnie, podsumowaniem Nocy Świętojańskiej był wspaniały FIRE SHOW w wykonaniu Oskara Rugiera – utalentowanego mieszkańca Krzeczyna Małego. Akrobacje z płonącymi pojkami wywołały niekłamane okrzyki zachwytu i podziwu. Artysta otrzymał zasłużone brawa.

Zakończeniem spotkania była zabawa taneczna „pod chmurką”.

Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Kultury Gminy Lubin. Współorganizatorem byli: Sołtys i Sołectwo Bukowna, Stowarzyszenie Bukowna – wczoraj, dziś, jutro.

(OKGL, JW/FOT. PAWEŁ SZYDŁO)