Leśne Echo reprezentowało nas we Francji

Na zaproszenie naszej partnerskiej gminy i stowarzyszenia POLSATH, zespół LEŚNE ECHO z Raszówki gościł we Francji. Prezentujący polski folklor oraz ludową kulturę Śląska Cieszyńskiego zespół, działający przy Ośrodku Kultury Gminy Lubin reprezentował Gminę Lubin w Sathonay-Camp.Ta niezwykle malownicza miejscowość i zaprzyjaźniona gmina leży w regionie Owernia-Rodan-Alpy nieopodal Lyonu.

Nasz zespół miał niepowtarzalną okazję poznać niezwykle bogatą kulturę, regionalne przysmaki, zwiedzić Lyon, jego przepiękną architekturę oraz okolice, a przede wszystkim zapoznać mieszkańców francuskiej gminy z polską twórczością ludową. W Theize, przeuroczej wiosce na Pogórzu Alpejskim odbył się galowy koncert podczas którego 200 osobowa publiczność mogła poznać polskie piosenki ludowe, patriotyczne i kilka utworów z innych krajów, w tym oczywiście piosenki francuskie zaprezentowane przez LEŚNE ECHO. Koncert zakończył brawurowo odtańczony wspólnie z francuską publicznością polonez, nasz narodowy taniec.

Po czterech dniach pobytu żal było się rozstawać i opuścić gościnną Francję. Pożegnalny wieczór minął we wzruszającej atmosferze, wspólnie z rodzinami, które gościły członków zespołu i przy akompaniamencie instruktora, Witolda Klocka śpiewano polskie i francuskie piosenki.

Ta niezwykła podróż była znakomitą okazją do promocji Gminy Lubin, poznania tradycji i kultury obu regionów oraz wymiany doświadczeń między zaprzyjaźnionymi gminami.

(OKGL)