Ku pamięci wydarzeń sprzed stu lat

Eucharystia w intencji Ojczyzny, odsłonięcie pamiątkowej tablicy, przepiękny program artystyczny, a na zakończenie pokaz sztucznych ogni. Wyjątkowo uroczyście w Osieku uczczono setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mieszkańcy Osieka połączyli obchody odzyskania niepodległości z odpustem, który przypada dwa tygodnie po Narodowym Święcie. W kościele p.w. Chrystusa Króla wierni uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej celebrowanej przez księdza Zbigniewa Porębskiego z Międzyborza, w trakcie której wójt Tadeusz Kielan odsłonił pamiątkową tablicę ufundowaną z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Niedawno przeżywaliśmy piękną uroczystość, setną rocznicę odzyskania niepodległości, to setna rocznica wolności dla Polski i dla Polaków. 123 lata zaborów – to wielka tragedia naszej ojczyzny. Polski mogło nie być na mapie świata, nas mogło nie być tu dzisiaj, może mówilibyśmy dziś różnymi językami. Ale jesteśmy – jako chrześcijanie w imię Jezusa Chrystusa Króla – mówił w homilii ksiądz Zbigniew Porębski.

Po Eucharystii uroczystości przeniosły się do świetlicy, gdzie zgromadzeni mogli obejrzeć przepiękny i wzruszający program artystyczny w wykonaniu „Osieczanek” oraz parafian z Osieka, Pieszkowa i Kłopotowa. Piękne recytacje i piosenki wzruszyły publiczność. Niejedna łza popłynęła podczas piosenki „Dziś idę walczyć-Mamo” wykonywanej przez Maję Golenia z Osieka.

Podczas wykonywania Roty i Mazurka Dąbrowskiego wszyscy goście odśpiewali te pieśni wraz z zespołem, z szacunkiem i wielką atencją.

– Wielokrotnie słyszymy, że musimy pamiętać o tamtych czasach, o tamtych wydarzeniach i to prawda, ale ja od wielu lat powtarzam, że my nic nie musimy, my chcemy to pamiętać i będziemy pamiętać. Dlatego uroczystości z okazji Święta Niepodległości w naszej gminie odbywały się w wielu miejscach i w różnym czasie z czego jestem bardzo dumny i za co serdecznie dziękuję mieszkańcom i duchownym –  mówił wójt Tadeusz Kielan.

Nie zapomniano również o seniorach, którzy budowali Polskę po odzyskaniu niepodległości. Wszyscy zgromadzeni na uroczystości kombatanci otrzymali piękne kwiaty wdzięczności od młodych mieszkańców Osieka. Po uczcie dla ducha i wielu wzruszeniach uczestnicy obchodów mieli okazję skosztować pysznego biało-czerwonego tortu i obejrzeć pokaz fajerwerków. Niebo nad Osiekiem zapłonęło ku pamięci wydarzeń sprzed stu lat.

(JI)