Księginicki projekt w ścisłej krajowej czołówce

SONY DSC

Gminę Lubin podczas rozstrzygnięcia konkursu w Warszawie reprezentowali Krystyna Szarowska, Mieczysław Lodziński (z prawej) oraz Alfred Pilch.

Najlepszy na Dolnym Śląsku i dziewiąty w kraju – takie noty otrzymał zrealizowany w czerwcu projekt „Integracyjny, Międzypokoleniowy Festyn Rekreacyjno-Sportowy” pod hasłem „Aktywność fizyczną rozwijamy, bo wspólnie sport uprawiamy”. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Inicjatorem imprezy i jej głównym organizatorem był Klub Sportowy Iskra Księginice. Zadanie wsparły m.in. Szkoła Podstawowa w Siedlcach, Urząd Gminy w Lubinie oraz kilkadziesiąt osób prywatnych i firm z naszego regionu.

W tym roku do konkursu „Inicjowanie powszechnej aktywności fizycznej poprzez wyróżnienie najlepszych projektów realizowanych w środowisku wiejskim” zgłoszono 89 projektów, w których wzięło 42 tysiące osób. Konkurs zorganizowany został przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Krajowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe

Jednym z ocenianych projektów był księginicki Międzypokoleniowy Festyn Rekreacyjno-Sportowy. Impreza trwała dwa dni, a odwiedziło ją ponad półtora tysiąca osób. To było wielkie sportowo – rodzinne święto i mimo, że pierwszego dnia padało, a drugiego żar lał się dosłownie z nieba frekwencja była naprawdę imponująca. Integracyjny rekreacyjno-sportowy festyn odbył się w Siedlcach i Księginicach. Była to już szósta edycja tej imprezy. Pokazy bokserskie, kurtyny wodne, dmuchańce, występy artystyczne, konkursy sportowe w tym m.in. rzut kaloszem na odległość, ale także zajęcia z Pauliną Wityk-Szumną, wicemistrzynią świata w nordic walking oraz trenerami Akademii Piłkarskiej Żaczek – to tylko niektóre z atrakcji.

Odbyła się także symultana szachowa z wójtem Gminy Lubin Tadeuszem Kielanem. Szef gminnego samorządu rozegrał 17 pojedynków.

Projekt Iskry Księginice okazał się bezkonkurencyjny na Dolnym Śląsku, w skali kraju zajął dziewiątą lokatę.

– Z jednej strony to wielka radość, ale i niedosyt, bo w naszej opinii była to zdecydowanie najlepsza edycja. Trzeba jednak wyciągnąć wnioski, zakasać rękawy i brać się do przygotowywania kolejnej imprezy – komentuje Mieczysław Lodziński, prezes „Iskry” Księginice.

Gratulacje autorom projektu złożył wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan. – Możemy być dumni z tego wyniku. Serdecznie gratuluję tych wysokich not inicjatorom przedsięwzięcia i ale także zaangażowania i serca włożonego w przygotowanie tego projektu– mówi Tadeusz Kielan.

Uroczystość wręczenia nagród w konkursie odbyła się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Gminę Lubin reprezentowali Mieczysław Lodziński, prezes „Iskry Księginice”, Krystyna Szarowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Siedlcach oraz Alfred Pilch, zastępca kierownika referatu oświaty i sportu Urzędu Gminy w Lubinie.

(MG)