Książki lubią dzieci, dzieci lubią książki

Książki dla najmłodszych zachwycają pięknymi ilustracjami, ciekawą treścią, uczą poprzez zabawę w atrakcyjnej formie. Podczas Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci obchodzonego na całym świecie 2 kwietnia, nasza Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała dla najmłodszych wiele atrakcji.

Święto to przypada w dniu urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, autora m.in. Calineczki, Królowej Śniegu, Brzydkiego kaczątka i wielu innych książeczek dla dzieci. Ma ono na celu zachęcenie rodziców do czytania swoim pociechom od najmłodszych lat, ponieważ czytanie pomaga rozwijać ich pamięć, wyobraźnię oraz wzbogaca słownictwo.

Placówkę w Raszówce odwiedziły dzieci z Przedszkola im. Jana Pawła II w Raszówce. Dzieci dowiedziały się jak powstają książki i jak należy o nie dbać. Nie zabrakło głośnego czytania, np. wierszy: „Skargi książki” Jana Huszcza oraz „Siedmiomilowych butów” Jana Brzechwy, Przy wierszu „Na straganie” przedszkolaki bawiły się w teatrzyk. Na pamiątkę spotkania dyrektor biblioteki wręczyła wszystkim pamiątkową przypinkę z logo biblioteki.

W Punkcie Przedszkolnym w Miłoradzicach dzieci także miały okazję do zapoznania się z ideą święta. Słuchały wierszy oraz książki autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak pt. „Basia i biblioteka”. W książce – pani przedszkolanka zabiera dzieci do biblioteki na warsztaty artystyczne z udziałem pisarki, która opowiada im jak wymyśla swoich bohaterów i jak powstają jej książki. Przedszkolaki z zainteresowaniem wysłuchały przygód swoich rówieśników, a następnie samodzielnie projektowały okładkę książki.

Biblioteka w Niemstowie zaprosiła  na spotkanie czytelnicze dwie grupy przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Niemstowie. W trakcie spotkania dzieci wzięły udział w zabawach dydaktycznych i dyskusjach na tematy związane z literaturą dziecięcą. Dowiedziały się skąd się biorą książki w bibliotece oraz jakie ich rodzaje można spotkać na bibliotecznych regałach. Uczestnicy zajęć mieli także okazję poprzeglądać różne baśnie i bajki i porozmawiać na temat poszanowania książek.  Dzień Książki dla Dzieci łączy się z Andersenem, dlatego na spotkaniu nie mogło zabraknąć jego dzieła. Przeczytano zatem głośno baśń zatytułowaną „Brzydkie kaczątko”, w której tytułowe kaczątko staje się pięknym łabędziem. Po krótkiej dyskusji na temat przeczytanej opowieści dzieci zamieniły się w artystów i tworzyły przy pomocy kredek i kolorowych piórek piękne łabędzie. Podsumowaniem zajęć było przekazanie zasad zapisu i zaproszenie dzieci z rodzicami do korzystania z usług biblioteki. Mali artyści swoje prace zabrali do przedszkola, żeby zrobić piękną wystawkę.

Z okazji Międzynarodowego  Dnia Książki dla Dzieci do biblioteki w Chróstniku dzieci przyszły wraz z rodzicami. Zapoznały się z twórczością  Andersena i wysłuchały baśni „Brzydkie kaczątko” czytanej przez jedną z mam. Obejrzały także  wystawkę książek dla dzieci, później projektowały okładki do książek. Po słodkim poczęstunku samodzielnie wybrały sobie książki, które rodzice zobowiązali się przeczytać im w domu.

(GBP)

Chróstnik

Miłoradzice

Niemstów

Raszówka