KORONOWARIUS: odwołane imprezy i apel wójta

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Gminy Lubin wójt Tadeusz Kielan podjął decyzję o odwołaniu planowanych na marzec imprez organizowanych przez samorząd oraz gminne jednostki organizacyjne. To efekt rosnącej w naszym kraju liczby zarażeń koronawirusem. Profilaktyka jest bardzo ważna w ograniczaniu  rozprzestrzeniania się choroby. Wójt apeluje do osób starszych, aby w miarę możliwości unikały zatłoczonych miejsc i sugeruje, by zrezygnować także ze spotkań sołeckich.

Z dnia na dzień wzrasta liczba osób zarażonych wirusem i objętych kwarantanną w naszym kraju. Dziś premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że na spotkaniu rządowego zespołu kryzysowego zapadła decyzja o odwołaniu wszystkich imprez masowych w kraju. W życie weszła także Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców wójt Tadeusz Kielan podjął decyzje, że odwołane zostanie planowane na 27 marca przedświąteczne wydarzenie pod nazwą „Tradycje wielkanocne” organizowane przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin. W innym terminie odbędzie się także spotkanie z okazji Dnia Sołtysa, podczas którego  corocznie wybierany jest sołtys roku.

– Apeluję także do osób starszych, których zdrowie jest najbardziej zagrożone, żeby w miarę możliwości unikały dużych zbiorowisk ludzi. Na przykład o zrobienie zakupów warto poprosić sąsiadów. Można także zwrócić się do pracowników socjalnych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – mówi Tadeusz Kielan wójt Gminy Lubin.

Osoby, które chciałaby skorzystać z pomocy pracowników GOPS mogą to zgłaszać pod numerem telefonu 76 817 18 68.

Specjaliści informują, że 80 proc. zgonów z powodu koronawirusa dotyka ludzi starszych powyżej 60. roku życia. Szacuje się, że około jedna piąta zakażonych może mieć ciężki przebieg choroby, reszta umiarkowany lub lekki, niewymagający pobytu w szpitalu, tylko kwarantanny w domu. Wszystko wskazuje na to, że zakażenie koronawirusem może też przebiegać zupełnie bezobjawowo.

(SR)

Przypominamy podstawowe zasady ochrony przed korona wirusem: