Koncert w podziękowaniu za walkę o gminę

Wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej zaprosił dziś mieszkańców na koncert, który ma być wyrazem wdzięczności za trud, zaangażowanie i serce włożone w walkę o utrzymanie dotychczasowych granic Gminy Lubin. 13 września w Raszówce wystąpią aktor Piotr Pręgowski i zespół Enej.

– Rok 2019 był wyjątkowo trudny dla Gminy Lubin. Stanęliśmy w obliczu zmiany granic, która w konsekwencji oznaczałaby całkowitą likwidację gminnego samorządu. Przyłączenie do miasta siedmiu naszych sołectw, o co wnioskowały władze sąsiedniego Lubina, wiązała się z pozbawieniem nas 2/3 budżetu, powodując niezdolność Gminy Lubin do wykonywania zadań publicznych. Ostatecznie wygraliśmy trudną batalię o zachowanie naszego status quo. Wielką rolę odegrali mieszkańcy, którzy swoimi działaniami pokazali że Gmina Lubin to dla nich nie tylko administracyjna nazwa, ale miejsce, które kochają, do którego są przywiązani i o które gotowi są walczyć – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

30 lipca 2019 roku stał się jedną z najważniejszych dat w historii Gminy Lubin. Premier Mateusz Morawiecki podpisał Rozporządzenie Rady Ministrów, pozostawiające Gminę Lubin w dotychczasowym kształcie.

– Było wiele osób, które w tym trudnym czasie stały po naszej stronie. Im także chcielibyśmy podczas tego koncertu podziękować, za to że byli z nami, służyli swoim doświadczeniem, radą i wsparciem – dodaje wójt Gminy Lubin.

Miejsce koncertu nie jest przypadkowe. To właśnie Raszówka jest symbolem kolejnej batalii stoczonej w 2019 r. przez władze i mieszkańców Gminy Lubin, tym razem o kolej. Raszówka, Gorzelin, Chróstnik i Rzeszotary, mimo wybudowanych z unijnych środków nowoczesnych peronów, w marcu zniknęły z rozkładu jazdy. Protest mieszkańców, którzy 8 czerwca 2019 stanęli na torach w Raszówce spowodował zmianę stanowiska w tej sprawie Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz władz Kolei Dolnośląskich.

– Nie możemy podziękować każdemu indywidualnie, stąd pomysł koncertu. Mieszkańcy  Gminy Lubin potrafili się zorganizować w ciągu kilku, a czasami nawet jednego dnia, by wziąć udział w sesji, Marszu Przyjaźni czy happeningu i wyrazić swój sprzeciw wobec planów połączenia z miastem. Spotkajmy się jeszcze raz, ale teraz, tylko po to, by wspólnie się bawić i cieszyć z naszego sukcesu – mówi szef gminnego  samorządu, dodając, że zaproszenie kieruje także do mieszkańców Lubina.

Na scenie w Raszówce oprócz Piotra Pręgowskiego i Eneja zaprezentuje się także grupa Teatralna „Zwykli Ludzie” , której towarzyszy Zespół „Zachęta” z wyjątkowym, specjalnie przygotowanym programem artystycznym.

Raszówka, 13 września 2019 r., godz. 18.00

Bądźmy tam razem!

(MG)