Koncert muzyczno-poetycki pt. „Od Piaf do Villas”

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wokalista Mateusz Kowalczyk oraz muzyk Krzysztof Garczarek swoim występem oczarowali publiczność.

Wspaniały koncert zorganizowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną  odbył się w świetlicy wiejskiej w Raszówce. Na scenie wystąpili poetka Katarzyna Georgiou, wokalista Mateusz Kowalczyk oraz muzyk Krzysztof Garczarek. W romantycznej atmosferze, przy filiżance aromatycznej kawy i pysznym domowym cieście widzowie otrzymali genialny przekaz muzyczno-poetycki. Wcześniej poetka przeprowadziła warsztaty w szkołach podstawowych w Siedlcach i Szklarach Górnych.

Porywające i wzruszające wykonanie piosenki Violetty Villas „Do Ciebie Mamo” z niejednego oka wycisnęło łzę. Sam wokalista, wspominający wcześniej o śmierci swojej mamy, nie wytrzymał i na chwilę schował się przed publicznością, by nie widziała jego płaczu.

– Wszystko mogą nam zabrać, nie odbiorą nam wspomnień – mówił później ze sceny Mateusz Kowalczyk.

Pomiędzy piosenkami Mateusza, fragmenty swych pięknych wierszy, czytała poetka Katarzyna Georgiou.

Artystów nagrodzono gromkimi brawami na stojąco, w zamian za to na bis, goście usłyszeli przepiękne wykonanie piosenki Anny Jantar „Staruszek Świat”. Ciekawy i bogaty koncert zakończyło wspólne śpiewanie Kolorowych Jarmarków Maryli Rodowicz.

Koncert w Raszówce poprzedziły warsztaty, które poprowadziła artystka

dsc_0248Pierwsze zajęcia literacko – plastyczne z tomikiem Strefa Bałaganu miały miejsce w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach. W pierwszej części spotkania autorka opowiadała o sobie i o tym jak powstaje książka, a dzieci zadawały pytania. Drugą część stanowiły warsztaty plastyczne metoda patchworkową, podczas których dzieci miały okazje stworzyć swoje własne ilustracje, grupowo lub indywidualne. Powstało wiele ciekawych prac. Zgodnie z obietnicą, do wybranej ilustracji autorka napisała przepiękny wiersz pt. Szkolna dywersja, który nam przekazała na pamiątkę spotkania. Ponadto ilustracja z wierszykiem jednego z uczniów, z parówkami w roli głównej urzekła tak panią Georgiou, że poprosiła nauczycielkę by wstawiła chłopcu szóstkę w nagrodę.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych uczestniczyli w warsztatach z językiem angielskim w oparciu o tomik wierszy Funky Poems Treasury. Celem warsztatów było zachęcenie dzieci do nauki języka angielskiego oraz pokazanie sposobów nauki poprzez twórczą zabawę. Pani Katarzyna w oparciu o swoją twórczość, zaprezentowała jak można się bawić w rymowanie, wyliczanie, tworzenie zdań, przyswajanie tekstów wierszy czy piosenek. Chociaż początkowo uczestnicy wydawali się być troszkę zagubieni w potoku słów angielskich to jednak szybko złapali bakcyla i już pod koniec spotkania komunikacja była bardzo dobra. Dzieci nie tylko rozumiały zwroty i zadawane im pytania, ale także zdobyły się na odwagę, żeby konwersować w języku angielskim, co jak mówią specjaliści, jest najtrudniejsze w nauce języków obcych.

Pani Katarzyna Georgiou jest autorką tomików: Komu mruczy kot (Wrocław 2016 ), Światy dwa w pogoni za Leśnym Lichem (Wrocław 2013 ), Dychotomia Mojej Kobiecej Natury (Tolkmicko 2010), czterech tomików wierszy dla dzieci: Strefa Bałaganu (Wrocław 2013), Dziecięcy Świat  – wiersze dla smyków z wyobraźnią (Tolkmicko 2010), Funky Poems Treasury (Wrocław 2014) i Imagination’s  Light (Warszawa 2011) w języku angielskim oraz albumu dla kobiet Czas obietnicy Macierzyństwo magiczne (Warszawa 2010).

Pracuje z dziećmi jako anglista w Niepublicznym Zespole Edukacyjnym „Alis” we Wrocławiu, a zainicjowane i propagowane przez nią warsztaty literacko-plastyczne  prowadzone z twórczym zaangażowaniem w wielu bibliotekach publicznych, domach kultury, szkołach i przedszkolach oraz placówkach środowiskowych w całej Polsce są wyjątkowo cenione. Czynnie uczestniczy w działających Kręgach Kobiecych i wielu warsztatach rozwoju osobistego. Jest członkinią Stowarzyszenia Autorów Polskich, Stowarzyszenia Sztukater odpowiedzialną za kontakty międzynarodowe i tłumaczenia anglojęzyczne. Podczas ostatniej wizyty znanego pisarza Grahama Mastertona była jego tłumaczką podczas wydarzenia LiteraTura II we Wrocławiu i Strzelinie. Współpracuje z Fundacja Atena w realizacji zajęć na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Wiele lat spędziła na emigracji w Kanadzie, gdzie pracowała jako nauczyciel. Ma również w swoim dorobku ponad 10 odczytów z warsztatami praktycznymi na temat projektów edukacyjnych z małymi dziećmi i edukacji sensoryczno-motorycznej na międzynarodowych konferencjach pedagogicznych organizacji zawodowej Association of Eary Childhood Education . Pobyt w Kanadzie to dla niej także okres fascynacji naukami i kulturą Indian.

GBP/WO, UM,

KONCERT W RASZÓWCE

WARSZTATY W SP W SIEDLCACH

WARSZTATY W SP W SZKLARACH GÓRNYCH