Koń w groszki… w Niemstowie i „Teatr w książkach” w Raszówce (GALERIA ZDJĘĆ)

Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce z myślą o dzieciach spędzających wakacje w domu po raz kolejny przygotowała wiele atrakcyjnych zajęć oraz spotkań. W Niemstowie najmłodsi mieli okazję poznać niesamowitą Pippi Langstrumpf – bohaterkę książek Astrid Lindgren, a Biblioteka w Raszówce zaproponowała dzieciom wspólną zabawę w teatr, do której inspiracją była seria książek Agnieszki Tyszki „Zosia z ulicy Kociej” opowiadająca o przygodach kilkuletniej dziewczynki i jej młodszej siostry – postaci bardzo kreatywnych i pomysłowych.

wakacje 2015_niemstow (84)Pippi Pończoszankę dzieci poznały bliżej dzięki prezentacji multimedialnej. Wolontariuszki: Natalia, Iza i Kasia czytały głośno książki o Pippi. Na warsztatach plastycznych uczestnicy malowali skarpetę Pippi, jej portret i lepili z plasteliny jej figurkę oraz przyjaciela pana Nelsona. Wykonali też piękną pracę przestrzenną: postać Pippi i jej konia. Na zajęciach ruchowych wszyscy świetnie się bawili: grali w gumę, kręcili hula-hop i tak jak Pippi chodzili do tyłu w za dużych butach czy też siłowali się na ręce i zjadali plasterek cytryny z uśmiechem na twarzy. W nagrodę były pyszne mufinki upieczone przez „Pippi” i dłuuugi makaron, którym wszyscy się zajadli. W przerwach rozwiązywano krzyżówki i quiz na temat znajomości książek o Pippi. Na koniec urządzono wystawę wykonanych prac i piękną dekorację w bibliotece oraz wspólne zdjęcia z bohaterką naszych wakacji -Pippi. Makieta do zdjęć, na której namalowana była Pippi, wykonana została przez wolontariuszkę Klarę.

W ostatni wspólny dzień zajęć, bibliotekę odwiedziła pani Agnieszka Doruch – Turzyńska, doktor weterynarii z Lecznicy Zwierząt w Lubinie. Każdy uczestnik zajęć przyniósł swoje małe zwierzątko. Były chomiki, świnki morskie, papugi i piesek. Pani doktor najpierw opowiedziała o tym jak zachować się gdy spotkamy na swojej drodze jakieś groźnie wyglądające zwierzę np. psa, opowiedziała jak dbać o zwierzęta domowe w czasie upałów, a potem cierpliwie odpowiadała na wszystkie pytania zadawane przez dzieci . Było dużo ciekawych i praktycznych informacji, ale też mnóstwo zabawy i śmiechu .

Przez okres wakacji młodzi czytelnicy korzystali także ze stanowisk komputerowych, gier planszowych, wypożyczali książki i przeglądali czasopisma. Biblioteka w Niemstowie po raz kolejny zadbała o to, aby młodzi czytelnicy wykorzystali czas wakacji twórczo, ciekawie i bezpiecznie. We wszystkich spotkaniach uczestniczyło około 65 osób.

wakacje 2015_raszowka (39)W Raszówce natomiast maluchy zaprzyjaźniły się z „Zosią z ulicy Kociej” podczas wspólnego czytania fragmentów książek. Najbardziej ciekawym okazał się rozdział pt. „Trup na schodach”… nie zdradzamy jednak tajemnicy, chętnych do jej odkrycia zapraszamy do biblioteki po książkęJ.

Po przeczytaniu książki rozpoczęła się zabawa w teatr. Dzieci same przygotowały swoje pacynki, które potem wykorzystały do improwizacji teatralnych. Same też wymyślały historie, które opowiadały widzom.

Jak widać na zdjęciach uczestnicy wykazali się wielkim talentem plastycznym, ale na pewno jeszcze większa jest ich wyobraźnia. Usłyszeliśmy historie, krótkie scenki teatralne, przygotowywane jedynie kilka minut. Dzieci wybrały losowo po jednej zabawce, którą mogły dodatkowo wykorzystać w swoim przedstawieniu. Nie było widać tremy, strachu, czy wstydu. Wszyscy chętnie „popisywali się” swoimi talentami aktorskimi.

Jak widać nie potrzeba wielkiej sceny i drogich rekwizytów, aby stworzyć wspaniałe przedstawienie i świetnie się przy tym bawić.

(UK, IT)

NIEMSTÓW