Kolejny zagraniczny partner Gminnego Gimnazjum w Lubinie

DSC_0515 (1280x848)Już po raz kolejny uczniowie Gimnazjum w Lubinie mogli uczestniczyć w Polsko- Niemieckiej wymianie szkolnej, która odbyła się miedzy 19 a 23 października 2015 r. Tym razem spotkanie odbyło się w miejscowości  Krzyżowa koło Świdnicy w ośrodku Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, z którą Gminne Gimnazjum współpracuje od początku swojego istnienia.

Przez pięć dni, 39 uczniów obu szkół (Gimnazjum w Lubinie oraz Erich Kästner-Gesamtschule z Bünde) miało okazję poznać nie tylko historię Krzyżowej, ale również kraj swoich najbliższych sąsiadów. Młodzież poznawała się podczas zabaw integracyjnych, sportowych oraz przy licznych grach interpersonalnych. 

Program spotkania był bardzo bogaty. Liczne animacje językowe pozwoliły uczniom obu stron łatwo i szybko nawiązać ze sobą przyjazne relacje. Najcenniejszy okazał się jednak kontakt z żywym językiem. Młodzież komunikując się między sobą, mogła sprawdzić swoje umiejętności językowe, a także nauczyć się nowych zwrotów. Jednym z punktów programu, był wieczór polsko-niemiecki, na który uczniowie sami przygotowali jedzenie charakterystyczne dla ich regionu i kraju. Ważnym punktem programu było również zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska.

Wycieczka do Wrocławia zrobiła ogromne wrażenie na niemieckiej grupie. Wspaniałym doświadczeniem była możliwość obejrzenia plenerowej wystawy „Odwaga i pojednanie”, która została wykonana w formie labiryntu. Uczniowie mieli okazję poznać trudną polsko-niemiecką przeszłość. Warto zaznaczyć, że specjalnie na otwarcie wystawy przyjechała kanclerz Niemiec Angela Merkel. Podczas całego pobytu w Krzyżowej między młodzieżą polską i niemiecką zrodziło się wiele sympatii oraz dobrych znajomości. Spotkanie wspominamy bardzo dobrze i czekamy na kolejne okazje aby znów sprawdzić się w języku niemieckim.

Warto nadmienić, że Erich Kästner-Gesamtschule to już druga niemiecka szkoła, z którą Gminne Gimnazjum nawiązało partnerstwo przekładające się na stałe relacje, dzięki którym młodzież z obu krajów ma możliwość uczestniczenia w cyklicznych wyjazdach do swoich zagranicznych rówieśników. www.gimnazjumgl.superszkolna.pl

(opr. Uczniowie Gimnazjum)