Kolejne zabiegi pielęgnacyjne na boiskach ligowych w Gminie Lubin

Na boiskach piłkarskich przeprowadzony został drugi etap zabiegów pielęgnacyjnych murawy sportowej. Wcześniej miało to miejsce w Miłoradzicach i Księginicach, teraz w miejscowości Obora i Raszówka, na których odbywają się rozgrywki ligowe Klasy „A” i Klasy „B”.

Mając na uwadze zarówno odpowiednią pielęgnację oraz zachowanie najwyższej jakości boiska piłkarskiego wykonanie zabiegów powierzono firmie, która dostosowała prace dla danego obiektu sportowego.

Na boisku w Oborze zakres prac obejmował między innymi: wertykulację – nacinanie darni wraz z usunięciem obumarłych części roślin oraz filcu. W celu dotlenienia powierzchni trawiastej boiska głównego oraz pobudzenia trawy do szybszego rozwoju, regeneracji i zwiększenia elastyczności trawnika wykonano aerację wgłębną/ napowietrzanie – nakłucie darni na głębokość ok. 15 cm, rozluźnienie podłoża i stworzenie lepszych warunków dla systemu korzeniowego. Ponadto wykonano zasiew perforacyjny trawy – mieszanką nasion traw przeznaczonych na boiska sportowe, na głębokość 1,5-2 cm. Dzięki perforacyjnemu sposobowi zasiewu trawy, nasiona zostają umieszczone w „gniazdach”, w których mają optymalne warunki do szybkiego wzrostu i rozwoju (nieprzerwany dostęp do wilgoci, ochrona przed wiatrem, słońcem, ptakami, itp.). Uzupełnieniem tych zabiegów było nawożenie profesjonalnym nawozem, zapewniającym szybszy wzrost i rozwój młodej trawy w celu zwiększenia wytrzymałości i odporności na choroby oraz pozwalającym utrzymać intensywną zieleń.

Na boisku w Raszówce przeprowadzono również zabieg wertykulacji, aeracji oraz zasiew perforacyjny trawy – mieszanką nasion traw, na głębokość 1,5-2 cm na całej powierzchni murawy boiska. Dodatkowo wykonano naprawę – wyrównanie powierzchni boiska poprzez dosypanie ziemi wraz z nawożeniem odpowiednio dobranym nawozem.

Zabiegi specjalistyczne przeprowadzono przy udziale klubów, które partycypowały w kosztach zabiegów oraz naprawy murawy. Z uwagi na wstrzymane rozgrywki rundy wiosennej można było zarówno czas jak i pieniądze poświęcić na wykonanie prac na rzecz poprawy stanu murawy, tak aby były one jak najlepiej przygotowane do rozgrywek ligowych rundy jesiennej.

Na pozostałych boiskach wykorzystywanych w rozgrywkach ligowych zastosowano nawożenie.

(AS)