Kolejna wymiana polsko – niemiecka uczniów Gminnego Gimnazjum

Grupa uczniów Gminnego Gimnazjum w Lubinie pod opieką Patrycji Kostanowicz i Beaty Zawadzkiej-Ząbkiewicz wzięła udział w międzyszkolnej wymianie z Gimnazjum st. Ursula w Geilenkirchen w Niemczech. Było to już piąte spotkanie z zagranicznymi  partnerami.

Uczestnicy zostali serdecznie powitani i rozmieszczeni w rodzinach, u których mieszkali w czasie swojego pobytu w Niemczech.

W programie wymiany znalazł się m.in. udział w wybranych zajęciach m. in. lekcjach łaciny, chemii i fizyki. Uczniowie zwiedzili także miasto Tϋddern, położone przy granicy z Holandią, gdzie dawnym szlakiem przemytników kawy, dotarli do miasta Sittard w Holandii.

Kolejny dzień wizyty poświęcony był poznaniu partnerskiej szkoły  w Geilenkirchen, do której uczęszcza  ponad 1300 uczniów. Gimnazjum to ma bardzo bogatą i ciekawą historię. Grupa z Polski miała możliwość udziału w lekcji języka niemieckiego dla obcokrajowców.  Uczniowie spotkali się również z panią  Hrabiną właścicielką okolicznych włości, która oprowadziła ich po ruinach zamku Leerodt  i pobliskim terenie.

Kolejny dzień poświęcony był zwiedzaniu, Bonn dawnej stolicy Niemiec Zachodnich, gdzie uczniowie zobaczyli Hardthöhe – główną siedzibę ministerstwa obrony Niemiec. Uczestniczyli również w wykładzie na temat bezpieczeństwa  i  NATO. Uczniowie zwiedzili Vogelsang, gdzie aktualnie znajduje się muzeum i Międzynarodowy Park. Przed wojną była to szkoła dla nazistów.

W piątek – ostatni dzień wymiany po oficjalnym pożegnaniu przez pana Dyrektora, uczniowie zwiedzali zabytki  i przepiękną  katedrę w Aachen (Akwizgran) – mieście Karola Wielkiego.

Harmonogram wyjazdu  był bardzo napięty, uczniowie dużo zobaczyli i dużo się nauczyli.  Mieli możliwość sprawdzenia swoich predyspozycji językowych z języka niemieckiego i angielskiego, gdyż w tych językach porozumiewali się ze swoimi partnerami.  Nie brakowało  wolnego czasu na wspólną zabawę, zakupy i integrację w niemieckich rodzinach. Uczniowie bardzo dziękują  za ciepłe przyjęcie i mile spędzony czas i już czekają na kolejną wymianę, która odbędzie się we wrześniu, tym razem u Nas w Polsce.

gimnazjumgl.superszkolna.pl