Kolejna odsłona jasełek w Siedlcach

Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Siedlcach od wielu lat słynie z niekonwencjonalnych i oryginalnych  przedstawień jasełkowych, w których liczba występujących jest imponująca, a na scenie dzieją się istne cuda.  Tak było i w tym roku.

Uczestnicy przenieśli się do nieba… a tam gorące przygotowania do świąt w rozsypce. Święty Piotr na szczęście dostrzega niedociągnięcia w pracy aniołów i wszystkie niedopatrzenia zostają w porę usunięte. Powstaje spór o to, kto poleci na Ziemię i zwiastuje Maryi dobrą nowinę, ale  i w tej materii strony się pokojowo dogadały.

Tymczasem przebiegłe diabły knują podstęp, jakby tu pomieszać plany aniołom zmierzającym w stronę Ziemi. Misternie przygotowana zasadzka nie udaje się , ponieważ łakomstwo bierze górę nad diabelskim rozsądkiem .

Józef i Maryja oczekują narodzin Dzieciątka. Posłańcy z nieba już obwieścili światu nowinę. Do stajenki podążają pasterze. Ich dary są skromne, ale płyną prosto z serca. Pokłon Bożej Dziecinie oddają też Trzej Królowie, a jeden z diabłów potraktowany wodą święconą przechodzi metamorfozę i zmienia się w….. anioła.

Noc cudów o jakich ani mędrcom, ani nam zwykłym śmiertelnikom się nie śniło – chciałoby się powiedzieć po obejrzeniu widowiska. Było gwarno i kolorowo. Poważnie i wesoło. Śpiew i taniec przeplatały się z  zabawnymi scenami, tradycyjne kolędy i pastorałki zmierzyły się ze swoimi współczesnymi interpretacjami. Na scenie najmłodsi  i starsi, szkolni debiutanci i  profesjonaliści.

Wszyscy artyści i autorki tegorocznego spektaklu: Klaudia Burchard, Karolina Nowak i Beata Oczyńska-Stettler zostały nagrodzone gromkimi brawami i owacjami.

Nie zabrakło także ciepłych słów, podziękowań i prezentów. Wójt Gminy Lubin ufundował pięknego renifera, który na pewno ożywi scenę w przyszłości, a światowe centrum jasełkowe, jak nazwał szkołę  Stanisław Tokarczuk, będzie dalej się rozwijać i przyciągać wielu widzów.

Kolejny raz szkolni aktorzy sprawili, że wędrówka Józefa i Maryi , którzy od ponad dwóch tysięcy lat szukają godnego króla miejsca narodzin, znajduje swój finał w ubogiej szopie, a ten niebiański chaos przedświąteczny jest taki sam jak nasz, ludzki. Najważniejsze, by się w tym nie pogubić  i odnaleźć sens-miłość .

Wszystkim artystom, organizatorom i gościom składamy gorące podziękowania i życzenia noworoczne.

(SP w Siedlcach)