Kolędowali i dziękowali w Pieszkowie

Wieczór kolęd i pastorałek w Pieszkowie zgromadził w miejscowej świetlicy prawdziwe tłumy. Spotkanie zorganizowane z inicjatywy księdza proboszcza Wojciecha Skowrona oraz mieszkańców symbolicznie zakończyło okres Narodzenia Pańskiego, było także okazją do podziękowania za wkład finansowy włożony przez samorząd gminny i powiatowy w renowację kościołów w Osieku i Pieszkowie.

–  Tym koncertem chcieliśmy podziękować za udzielone nam wsparcie i możliwość przeprowadzenia prac restauratorskich w naszych świątyniach. Remonty były naprawdę niezbędne, by zachować te cenne zabytki dla przyszłych pokoleń – mówił ksiądz proboszcz Wojciech Skowron, z dumą pokazując wymienioną stolarkę okienną w XIV – wiecznym Kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Pieszkowie.

Podczas wieczoru kolęd ksiądz proboszcz podziękował darczyńcom osobiście, wręczając im wykonane specjalnie na tę okazję pamiątkowe medaliony.

Wśród donatorów znaleźli się m.in. wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan, starosta lubiński Adam Myrda, przewodniczący Rady Gminy Lubin Norbert Grabowski, przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury Rady Gminy Lubin Zofia Marcinkiewicz, a także radni, pracownicy urzędu gminy i starostwa oraz osoby prywatne, które miały swój wkład w ratowanie zabytków.

– Bardzo miło jest przyjmować podziękowania, jestem za nie niezmiernie wdzięczny, ale uważam, że przede wszystkim należą się one księdzu proboszczowi, bez którego niewiele udałaby się zrobić. Żeby zapłonął ogień, potrzebna jest iskra i tą iskrą bez wątpienia jest właśnie ksiądz Wojciech, od którego wszystko się zaczyna. Nie do przecenienia jest również wkład radnej oraz przewodniczącej Komisji Oświaty i Kultury Zofii Marcinkiewicz, która czuwała nad tym, by podział środków zabezpieczył najpilniejsze potrzeby naszych gminnych zabytków – mówił Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Księdzu proboszczowi dziękowali także parafianie, mieszkańcy Osieka i Pieszkowa używając nawet przydomku Wojciech Odnowiciel.

Spotkanie w Pieszkowie przebiegało w wyjątkowo ciepłej, serdecznej i jeszcze świątecznej atmosferze. Można było wysłuchać kolęd i pastorałek w wykonaniu zaproszonych górali, ale także mieszkańców Osieka, Pieszkowa i Karczowisk m.in. Renaty i Klaudii Jędrak, rodzeństwa Ziętek, Ewy Zbarazy i Wiktorii Treli. Niezwykle pięknym wykonaniem kolęd wzruszała grupa „Nazaret”.

– Nasza wspólnota pokazała, że jest prężna, zintegrowana i chce działać ma rzecz swojej miejscowości, a to bardzo cenne – podsumował ksiądz Wojciech Skowron.

Faktycznie świetlica w Pieszkowie od dawna nie gościła tak dużej liczby osób. Przy stołach zabrakło wolnych miejsc.

– Nasi mieszkańcy stanęli na wysokości zadania. Dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację imprezy w różny sposób, bo każdy był bardzo ważny czy to pieczenie ciast czy dekorowanie sali. To dowód na to, że w Pieszkowie są ręce do pracy i że możemy jeszcze wiele zrobić dla naszej społeczności i miejscowości. To daje motywację do pracy na przyszłość – mówi Renta Jędrak, która współorganizowała koncert.

W 2017 na remont obiektów sakralnych w Pieszkowie i Osieku z budżetu Gminy Lubin przeznaczono odpowiednio 70 i 45 tys. zł.

(MG)