Klasowy szach-mat

20160615_101301Po wakacyjnej przerwie do szkół w Gminie Lubin wracają zajęcia nauki gry w szachy. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę – w pierwszym roku funkcjonowania programu szachowego udział w zajęciach brało ponad 400 dzieci.

Program skierowany jest do uczniów z klas 1-3 szkół z Gminy Lubin. Zajęcia w szkołach są zaplanowane tak, aby każda klasa miała po jednej godzinie w tygodniu nauki gry w szachy. Odbywają się one w ramach podstawy programowej właściwej dla klas 1-3, w których dzieci w sposób przystępny mogą przyswoić zasady gry w szachy. Dodatkowo zajęcia mają stanowić element wszechstronnego wsparcia i rozwoju ucznia w kierunku jego zdolności analityczno-matematycznych i manualnych. Dzieci mają także uczyć się cierpliwości i zasad wzajemnego szacunku. Uatrakcyjnieniem zajęć szachowych będzie organizacja szkolnych zawodów szachowych, w których uczniowie w sposób niestandardowy będą mieli okazję poznawać tajniki gry.

Zajęcia organizowane są w ramach programu pn. ”Edukacja przez szachy w szkole Szach-Mat”. W ubiegłym roku szkolnym program szachowy wsparła Fundacja KGHM Polska Miedź, dzięki której można było doposażyć szkoły w niezbędny sprzęt i literaturę konieczną do nauki gry w szachy.