Kierowcy – noga z gazu! Wzmożone kontrole na drogach

Choć ferie na Dolnym Śląsku dopiero się zaczęły, z prawem jazdy pożegnał się już mieszkaniec Gminy Lubin, który przekroczył dozwoloną prędkość o 100%. Tylko jednego dnia policjanci z ruchu drogowego lubińskiej komendy zatrzymali w sumie aż 6 praw jazdy kierowcom, którzy za nic mieli ograniczenia. W związku z trwającymi feriami zimowymi, policja zapowiada więcej kontroli na drogach.

– Podczas patrolowania jednej z dróg krajowych, nowym radiowozem marki BMW, funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej dwóch kierowców, którzy w miejscu, gdzie jest ograniczenie prędkości do 50 km/h jechali ponad 100 km/h w obszarze zabudowanym – mówi st. post. Agnieszka Zawadzka z Zespołu Profilaktyki Społecznej lubińskiej komendy. – Dodatkowo jeden z patroli podczas ręcznego pomiaru prędkości na ul. Hutniczej, zatrzymał cztery pojazdy, których kierowcy również przekroczyli prędkość o ponad 100 procent – dodaje Agnieszka Zawadzka.

Kierowcom zostało zatrzymane prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Dodatkowo zostali ukarani mandatami w wysokości od 300 do 500 złotych. Na konto każdego z nich wpłynęło także po 10 pkt karnych.

– Tego dnia policjanci zatrzymali jeszcze dwóch kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość. W trakcie kontroli okazało się, że jeden z nich nie zastosował się do decyzji Starosty Powiatowego o cofnięciu uprawnień i w ten sposób popełnił przestępstwo, przeciwko niemu został skierowany wniosek do sądu. Drugi z zatrzymanych do kontroli kierowców kierował pojazdem bez uprawnień, został ukarany mandatem oraz otrzymał 11 pkt karnych. Obaj kierowcy do pojazdów jako kierujący już nie wsiedli – mówi Agnieszka Zawadzka.

W trakcie trwania ferii kierowcy muszą się liczyć z częstszymi niż zazwyczaj kontrolami na drodze. Lubińscy policjanci będą zwracać szczególną uwagę na:

• stan trzeźwości kierowców,
• przekraczanie dopuszczalnej prędkości,
• nieprawidłowe wyprzedzanie,
• stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów oraz bezpiecznego przewożenia dzieci,

a także na zapisy tachografów celem sprawdzenia norm czasu odpoczynku i kierowania oraz prawidłowość załadunku bagażu i sprzętu zimowego.