KGW „Iskierka” z Księginic na dolnośląskich prezentacjach Stołów Wigilijnych

Pierogi w przeróżnych odsłonach, postne gołąbki, pierniczki, ciasta, nalewki, konfitury, ale także wyjątkowej urody świąteczne dekoracje – to wszystko znajdzie się na stoisku Koła Gospodyń Wiejskich „Iskierka” z Księginic podczas „Prezentacji „Tradycyjnych Stołów Wigilijnych – Dolny Śląsk 2015”. Impreza odbędzie się w najbliższą sobotę 12 grudnia w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu. Potrwa od godz. 11.00 do 17.00.

We wrocławskich prezentacjach wezmą udział koła gospodyń wiejskich z całego Dolnego Śląska, ale każdy powiat może reprezentować tylko jedna ekipa. Wybór padł na niedawno oficjalnie zarejestrowane KGW „Iskierka” z Księginic. Panie ostro przygotowują się już od kilku dni, a patrząc na precyzję i kunszt wykonanych świątecznych dekoracji, można sądzić, że te aranżacje powstawać zaczęły dużo wcześniej.

Ostatni tydzień przygotowań zdominowała – jak to przed świętami bywa – ciężka praca w kuchni. Ale efekty są i to imponujące.

– Postne gołąbki z kaszą jęczmienną i pieczarkami, tradycyjne z mięsem i ryżem, a także z ziemniakami. Pierogi ruskie, z serem żółtym, szpinakiem i ziemniakami, z kaszą jęczmienną, grzybami i kapustą, a także z buraczkami. Paszteciki, pigwa z imbirem i skórka z pomarańczy w słoiczkach, ciasta i pierniczki – wylicza Anna Polańska, szefowa Koła Gospodyń Wiejskich w Księginicach.

Nie zabraknie także strawy dla ducha, prezentowane będą przepiękne stroiki, choinki z jabłek, liści i piór oraz wiele innych świątecznych dekoracji, wykonanych własnoręcznie przez panie z księginickiej „Iskierki”.

W czwartkowy wieczór, w przedostatnim dniu przygotowań, kiedy prace naprawdę szły pełną parą Świetlicę Wiejską w Księginicach odwiedzili wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan oraz przewodniczący Rady Gminy Lubin Norbert Grabowski, przywożąc ze sobą prezenty, które dopełnią całości prezentacji i obiecując, że będą trzymać kciuki za sobotni dolnośląski debiut Koła Gospodyń Wiejskich „Iskierka”.

Organizatorami Prezentacji „Tradycyjnych Stołów Wigilijnych – Dolny Śląsk 2015” są Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu.

(MG)