Kartki z kalendarza

Początek roku to często okres planowania urlopów, rodzinnych wyjazdów i długich weekendów. Podpowiadamy kiedy wziąć wolne, żeby  skorzystać z  możliwości dłuższego wypoczynku.  Wliczając dzień dzisiejszy do końca roku pozostało 247 dni roboczych i  110 dni wolnych od pracy.

 

Przed nami w tym roku jeszcze sześć długich weekendów, ale pięć z nich wymaga wzięcia jednego dodatkowego dnia urlopu. Najbliższe, dłuższe wolne to Wielkanoc która przypada 1 kwietnia. Wraz z poprzedzającą je sobotą, daje trzy dni wolnego.  Na przełomie kwietnia i maja, co bardziej zapobiegliwi, jeżeli zaplanują trzy dni urlopu to mogą wypoczywać aż 9 dni, czyli od 28 kwietnia do 6 maja. Biorąc po jednym dniu urlopu można mieć  jeden z dwóch czterodniowych długich  weekendów czyli 28 kwietnia-1 maja oraz 3-6 maja.

31 maja przypada Boże Ciało, więc biorąc jeden dzień urlopu można wypoczywać do 3 czerwca.  Kolejny długi weekend to pierwszy tydzień listopada. Jeden dzień urlopu daje możliwość wyjazdu na 4 dni, czyli od 1 do 4 listopada. Święta Bożego Narodzenia to możliwość 5-dniowego weekendu, pod warunkiem, że zaplanujemy urlop w Wigilię.

Oprócz tego wolne będziemy mieli 15 sierpnia (środa) w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.   W tym roku Święto Niepodległości wypada w niedzielę, więc dodatkowego dnia nie będzie. Zgodnie z przepisami, dodatkowy dzień wolny przysługuje wyłącznie za święto, które przypadło w sobotę. Tak było w przypadku 6 stycznia i Trzech Króli.

(SR)