Kampania „Mała książka – wielki człowiek”– 28 tys. nowych czytelników w Polsce

Czy pierwsza wizyta w bibliotece może być początkiem wspaniałej przygody na całe życie? Wierzymy, że tak! Dlatego we wrześniu 2018 r. w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” Gminna Biblioteka Publiczna wzięła udział w projekcie pilotażowym skierowanym do dzieci rozpoczynających edukację przedszkolną oraz ich rodziców.

Nawyk codziennego czytania z dzieckiem oraz regularnego odwiedzania biblioteki warto kształtować już od najwcześniejszych lat życia dziecka, dlatego zaproszono rodziców trzylatków, żeby wspólnie ze swoimi maluchami odebrali w bibliotece wyjątkowy prezent. W przygotowanej dla nich „Wyprawce Czytelniczej” znalazły się: książka „Pierwsze wiersze dla…” (antologia wierszy wybitnych polskich poetów), poradnik „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” przypominający o korzyściach wynikających z czytania oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Do projektu przyjęto blisko 800 bibliotek publicznych z całej Polski, co wraz z podległymi im filiami daje łącznie 3,5 tys. oddziałów bibliotecznych, w których można odebrać „Wyprawki Czytelnicze”. Od początku trwania pilotażu bibliotekę odwiedziło ponad 30 tys. trzylatków z rodzicami. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece, podczas której zostały zapisane do biblioteki i stały się pełnoprawnymi uczestnikami życia kulturalnego. Dzięki pilotażowi akcji bibliotekom publicznym przybyło blisko 28 tys. nowych czytelników! Bibliotekarze z wielkim zaangażowaniem włączyli się w projekt, stając się dla trzylatków wyjątkowymi przewodnikami po świecie książek. Uroczyste wręczanie dziecku dyplomu za częste wizyty w bibliotece było doskonałą okazją do zbudowania z nim trwałych więzi, które – mamy nadzieję – przetrwają lata. Od początku trwania akcji ponad 4 tys. trzylatków odebrało imienny dyplom za aktywne rozwijanie czytelniczej pasji, czyli wypożyczenie co najmniej dziesięciu książek.

W Gminie Lubin są to Biblioteki w Raszówce, Chróstniku, Księginicach, Miłoradzicach, Niemstowie, Oborze i Zimnej Wodzie.

W tym roku ponownie zapraszamy do udziału trzylatki – tym razem są to dzieci urodzone w 2016 roku. Zasady pozostały bez z mian – dziecko urodzone w 2016 roku zapisuje się do biblioteki, otrzymuje wyprawkę czytelniczą (książeczkę dla dzieci oraz informator dla rodziców), a także „Kartę Małego Czytelnika” (na zasadzie karty lojalnościowej :) – po uzbieraniu 10 naklejek każdy trzylatek otrzyma Dyplom Małego Czytelnika.

ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEK NA TERENIE GMINY LUBIN!

Najważniejsze informacje o kampanii można znaleźć na stronie: www.wielki-czlowiek.pl

(RED)