Jasełka i kolędowanie w Bukownej

IMG_1986Świetlica w Bukownej dosłownie pękała w szwach, część osób stała, ale pewnie i ci nie żałowali, bo było to wydarzenie warte obejrzenia. W Święto Trzech Króli wystawiano Jasełka, a poprzedziło je wspólne kolędowanie.

Było to przedstawienie w bardzo nowoczesnej aranżacji. Podczas Jasełek historyczne sentencje przeplatały się ze współczesnymi, aktualnymi tematami, przedstawionymi w bardzo dowcipny i wysublimowany sposób, co publiczność nagradzała brawami i przerywała salwami śmiechu. Prym na scenie wiódł sołtys Bukownej Czesław Niemiec, którego można było zobaczyć w kilku kreacjach, w spektaklu zadebiutował młody mieszkaniec tej miejscowości Kacper Stachowiak.

Także poprzedzające przedstawienie kolędowanie w wykonaniu miejscowego zespołu „Swojska Nuta” zaaranżowane zostało w bardzo nowatorski sposób. Przedstawione zostały kolędy, które znamy, ale… wybrane zostały odległe zwrotki tych utworów.

– Znajomość słów kolęd i pastorałek zazwyczaj kończy się na drugiej, maksymalnie trzeciej zwrotce, nie znamy kolejnych, a bywa, że jest ich kilkanaście, a nawet więcej. Chciałyśmy pokazać jak piękne są, te rzadko odkrywane przez nas teksty – mówi Anna Rawska, kierownik zespołu „Swojska Nuta”.

W wykonaniu zespołu oprócz tradycyjnych polskich kolęd można było usłyszeć m.in. Batiarską Kolędę, pochodzącą z Wileńszczyzny, ponieważ gros mieszkańców Bukownej ma korzenie właśnie w tej części Kresów Wschodnich.

W spotkaniu w Bukownej uczestniczyli starosta lubiński Adam Myrda, wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan, ksiądz Andrzej Tomaszewski, proboszcz Parafii p.w. Trójcy Świętej w Zimnej Wodzie, przewodniczący Rady Gminy Norbert Grabowski oraz radni Patryk Jarkowiec i Paweł Łukasiewicz. Były życzenia, prezenty i gratulacje, bo występ z całą pewnością na nie zasługiwał. A na koniec, przy zgaszonych światłach, wjechał do świetlicy płonący tort…

Uroczystość przygotowana została przez Sołtysa, Radę Sołecką, Zespół „Swojska Nuta”, „Teatr Aktów Cztery” oraz mieszkańców Bukownej.