Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego zdominowały ostatnie obrady Rady Gminy Lubin. Uchwalono pięć takich planów i jednocześnie, decyzją rady, przystąpiono do sporządzenia kolejnego planu miejscowego.
Plan miejscowy to bardzo ważny dokument, który stanowi podstawę planowania przestrzennego w gminie, jego uchwalenie jest jednak proceduralnie dość skomplikowane i trwa miesiącami. Taki plan ustanawia przepisy obowiązujące na danym terenie, będące podstawą wydawania decyzji administracyjnych. Na ostatniej sesji uchwalono pięć miejscowych planów dla terenów położonych w obrębie: Krzeczyna Małego, Krzeczyna Wielkiego, Obory, Księginic oraz terenów Strefy Aktywności Gospodarczej, która jest w obrębie Obory, Krzeczyna Małego i Krzeczyna Wielkiego. Jednocześnie podjęto uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego w obrębie Gogołowic.
Radni wyrazili także zgodę na przystąpienie Gminy Lubin do projektu konkursowego „Modernizacja systemów grzewczych szansą na czyste powietrze”, realizowanego przez Województwo Dolnośląskie i zawarcie w związku z tym partnerstwa gminnego. W ramach tego projektu organizowany będzie nabór na granty dotyczące modernizacji systemów grzewczych obejmujących wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła. Mieszkańcy będą mogli liczyć z tego tytułu na dofinansowanie do 85% wydatków kwalifikowanych.
Dokonano także zmian w uchwale dotyczącej wysokości diet przysługujących radnym Gminy Lubin. Zastępcy przewodniczących komisji rady, będą tak jak przewodniczący komisji otrzymywać 95% diety radnego, a radni będący członkami jednej komisji otrzymają 85% diety radnego, zamiast dotychczasowych 60% .
Na wniosek Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rada podwyższyła także kryterium dochodowe uprawniające do przyznania nieodpłatnej pomocy w zakresie dożywiania w ramach rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019 – 2023.
(SR)