IV międzynarodowa wymiana w Gimnazjum Gminnym w Lubinie

Tradycyjnie, jak co roku, tuż po rozpoczęciu roku szkolnego, w Gminnym Gimnazjum odbyła się  międzynarodowa wymiana polsko-niemiecka.  To już czwarty raz do gminnych gimnazjalistów i ich nauczycieli przybyli uczniowie z zaprzyjaźnionej niemieckiej szkoły w Geilenkirchen.

Pierwszy dzień to czas powitań oraz rozlokowania niemieckich gości w polskich domach uczniów.

We wtorkowy poranek goście uczestniczyli w lekcjach prowadzonych przez polskich nauczycieli, a następnie wraz z przewodnikiem zwiedzali miasto, poznając najważniejsze zabytki oraz najciekawsze miejsca w Lubinie. Popołudniu natomiast odbyły się zawody kręglarskie, które wzbudziły wśród uczestników wiele sympatycznych emocji związanych ze sportową rywalizacją.

Kolejny dzień to  wycieczka do Walimia, gdzie uczestnicy zwiedzali starą sztolnię,  którą podczas wojny  tworzyli pracownicy przymusowi i jeńcy  wojenni. Bardzo ważnym momentem była audiowizualna inscenizacja upamiętniającą ofiary II Wojny Światowej, która poruszyła zarówno młodzież, jak i dorosłych uczestników. Samo miejsce wywołało spore wrażenie, zwłaszcza wśród niemieckiej strony, po czym wszyscy  stwierdzili, że warto odwiedzać takie miejsca wspólnie, gdyż pokazuje to teraz  zgodę, jaka jest aktualnie między naszymi narodami. Popołudnie natomiast grupa spędziła w Górach  Sowich gdzie zdobyli najwyższy szczyt: Wielką Sowę.

W czwartek niemieccy goście udali się do  muzeum Gross – Rosen w Rogoźnicy, do kolejnego miejsca związanego z przeżyciami Polaków w czasie II Wojny Światowej.

– Następnie, chcąc podkreślić piękno Dolnego Śląska, pokazaliśmy niemieckim kolegom znajdujące się w naszym regionie  perełki architektoniczne. W Strzegomiu zwiedzaliśmy Bazylikę mniejszą oraz rynek, natomiast w  Jaworze wszyscy wysłuchali ciekawej historii, jaką ma Kościół Pokoju – relacjonują organizatorzy wizyty.

W piątek po oficjalnym pożegnaniu przez  Dyrektora Gminnego Gimnazjum  oraz rozdaniu  pamiątkowych upominków ufundowanych przez  wójta Gminy  Lubin, wszyscy wyruszyli do Wrocławia gdzie mogli podziwiać Panoramę Racławicką oraz starą część stolicy Dolnego Śląska.Z Wrocławia po sympatycznym i ciepłym pożegnaniu grupa niemiecka wyjechała do swojego kraju.

– Kolejne spotkanie odbędzie się już w marcu 2018 r. kiedy to młodzież z naszego gimnazjum pojedzie z rewizytą do swoich niemieckich kolegów. Z całego serca dziękujemy opiekunom za organizację wymiany oraz rodzicom naszych uczniów za bardzo miłe przyjęcie i ugoszczenie w swoich domach naszych  niemieckich kolegów – mówi Mateusz Marciniak, dyrektor Gminnego Gimnazjum w Lubinie.

(gimnazjumgl.superszkolna.pl)