IV Gminny Rajd Rowerowy „Znam Gminę Lubin”

Na trasę tegorocznego rajdu rowerowego wyruszyło dokładnie 378 cyklistów! To kolejny rekord frekwencji, który jest co roku pobijany.  Na metę imprezy w Gorzelinie , dotarli także kibice i przy boisku sportowym bawiło się już ponad 400 osób! Było wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych oraz dużo cennych nagród.

Miejsca zbiórki, godzinę startów oraz trasy przejazdu, każde sołectwo ustalało zgodnie z regulaminem indywidualnie. Wspólna była meta w Gorzelinie.  Każdy mógł zdobyć jedną z trzech odznak „Znam Gminę Lubin”: brązową, srebrną lub złotą.  Do brązowej lub srebrnej odznaki trzeba było odwiedzić odpowiednio trzy i cztery dowolne miejscowości Gminy  Lubin i mieć na to potwierdzenie na swojej indywidualnej karcie zgłoszeń. Potwierdzeń udzielali np. sołtysi, parafie, właściciele sklepów.  Do otrzymania złotej odznaki „Znam Gminę Lubin” konieczny był przejazd wytyczonym szlakiem pątniczym Św. Jakuba lub szlakiem dookoła Lubina, bądź też odwiedzenie minimum pięciu miejscowości Gminy Lubin.

W tej edycji rajdu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy uczestnictwa, a najwytrwalszym biorącym w nim udział nieprzerwanie od samego początku,  wręczano pamiątkowe znaczki IV Gminnego Rajdu Rowerowego.

Pierwsi rowerzyści pojawili się na mecie w Gorzelinie już około godziny 14:30. Na linii mety, członkowie PTTK Oddział w Lubinie na bieżąco weryfikowali potwierdzenia uczestników i wręczali rowerzystom odznaki .

W konkursie rowerowym wręczono osiem cennych nagród i wyróżnień. Nagrodę główną  w postaci roweru wręczył Krzysztof Kubów poseł na sejm RP.

Gromkimi brawami uczestnicy biesiady przywitali wójta Gminy Lubin Tadeusza Kielana, który na mecie rajdu serdecznie witał wszystkich uczestników.

– Jest mi bardzo miło widzieć tak liczne grono rowerzystów, co jest dowodem na to, że naszej gminie udaje się rozwijać turystykę rowerową, czyniąc z niej wizytówkę regionu. To dobry sposób na promowanie aktywnego wypoczynku oraz spędzanie czasu z rodziną. Rajd integruje również mieszkańców gminy – mówił Tadeusz Kielan.

Tegoroczna biesiada miała ludowe  rytmy, dzięki Witoldowi  Klockowi z Raszówki.  Przygotował specjalny program i porywał wszystkich do wspólnego śpiewania i biesiadowania.

Popołudnie wypełniły liczne konkursy m.in. rzutów karnych, rzut do kosza, strzał w poprzeczkę, slalom rowerowy, wyścig żółwi, ujeżdżanie byka oraz zabawy prowadzone przez członków PTTK i animacje dla najmłodszych.  Zastępca wójta Bartosz Chojnacki wręczał nagrody za miejsca od 1 – 4 ufundowane przez Partnera Rajdu Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Spośród wszystkich uczestników, którzy ukończyli rajd, rozlosowano także nagrody niespodzianki, których sponsorem były Polskie Sieci Elektroenergetyczne m.in. rower,  hulajnogę i inne wartościowe akcesoria rowerowo-turystyczne.

Zadbano także o bezpieczeństwo i edukację, Było gorąco, wiec strażacy zamontowali kurtynę wodną i na fantomie pokazano w sposób praktyczny, jak należy zachować się przy ratowaniu ludzkiego życia. Byli także przedstawiciele policji z prelekcją na temat bezpiecznych wakacji, którzy rozdawali kamizelki odblaskowe i inne gadżety, dzięki którym jest się bezpiecznym i widocznym na drodze z daleka.

Z myślą o najmłodszych uczestnikach zabawy przygotowano ogromny dmuchany zamek ze zjeżdżalnią, a dla mniejszych dzieci suchy basen – trampolinę. Były również budowle z klocków przestrzennych, dmuchanie balonów, puszczanie ogromnych baniek mydlanych oraz słodki poczęstunek watą cukrową, słodyczami i zimnymi napojami.

Dla młodzieży i dorosłych także przygotowano atrakcje m.in.  żyroskop – kosmokręcioł, który jest wykorzystywany  w treningach pilotów i astronautów. Każdy mógł spróbować i poczuć się jak za kokpitem odrzutowca, bowiem urządzenie gwarantowało moc niezapomnianych wrażeń.  Dużą atrakcją był „byk na arenie”, przy którego ujeżdżaniu było mnóstwo śmiechu i dobrej energii. W tej konkurencji wśród panów najlepsi byli: Michał Rudź, Paweł Koterbiński i Kacper Lenik. Spośród pań najlepsza okazała się Izabela Niewiadomska. W konkursie „strzał w poprzeczkę” w kategorii dzieci zwyciężył Maciej Skupień, natomiast w rzucie do kosza Wojciech Błaut, a w  rzucie siódmiaka pierwsze miejsce zdobyła Monika Bylińska.

Na wszystkich uczestników rajdu czekała grochówka i żurek oraz kiełbaski z grilla.

Tak duża frekwencja, udana impreza  i życzliwe opinie uczestników sprawiły, że organizatorzy już myślą o  kolejnej edycji i deklarują, że w przyszłym roku  jeszcze miło wszystkich zaskoczą.  Przypomnijmy, że organizatorem IV Gminnego Rajdu Rowerowego była Gmina Lubin, współorganizatorem Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział „Zagłębie Miedziowe”. Po raz pierwszy rajd miał Partnera Głównego – Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Organizatorzy dziękują partnerom za pomoc w zorganizowaniu rajdu oraz strażakom i  policji.

(AS)