Informacja w sprawie możliwości przekazania 1% swojego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego

plakat_1__2016_01Samorząd Województwa Dolnośląskiego aktywnie włącza się do promocji postaw obywatelskich Dolnoślązaków. Zachęcamy mieszkańców województwa do przekazywania 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, które przyczyniają się do poprawy jakości życia w regionie.

Kto może przekazać 1% swojego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego?
– podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych,
– podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
– podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku,
– podatnicy uzyskujący dochód z obrotu papierami wartościowymi,
– podatnicy uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości,
– 1% podatku dochodowego mogą przekazać również emeryci – jeżeli samodzielnie złożą formularz PIT-37.

Według danych Ministerstwa Finansów w ramach odpisu 1% podatku za 2014 r. do organizacji w całej Polsce trafiło prawie 558 mln zł.

Więcej informacji wraz z listą Organizacji Pożytku Publicznego znajduje się na stronie: http://www.pozytek.gov.pl/Wykaz,Organizacji,Pozytku,Publicznego,3666.html

Zachęcamy do przekazania 1% podatku z rozliczenia PIT na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego z naszego województwa.

Informacja dotycząca kwot 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych przekazanych organizacjom pożytku publicznego z rozliczenia za 2014 rok

1% – zdecydujmy rozważnie i świadomie, pozostawmy część swojego podatku na Dolnym Śląsku.

Rozpoczął się okres składania zeznań podatkowych, a tym samym możliwość wyboru organizacji pożytku publicznego (opp), której można przekazać 1% podatku dochodowego osób fizycznych. Już od 2004 roku możemy skorzystać z tego mechanizmu, jednakże ciągle ponad połowa podatników rezygnuje z tej możliwości.

Sens przekazywania 1% to ważny przejaw demokracji bezpośredniej i dobrze jest do tego zachęcać. Dzięki niemu każdy polski podatnik może samodzielnie zadecydować do kogo trafi część podatku dochodowego, który powinien zapłacić państwu. Zebrane w ten sposób środki powinny służyć wzmocnieniu działań organizacji. Ważne jest, aby robić to świadomie. Nie kierujmy się jedynie medialną kampanią reklamową, czy też wsparciem osoby prywatnej, która ma w OPP swoje subkonto. Niekoniecznie wybierajmy organizację, której wybór sugeruje program do PIT-ów.

Warto znaleźć organizację, której cele i działania najbardziej nam odpowiadają. Rozejrzyjmy się, która organizacja działa w naszym województwie, gminie czy w naszej okolicy. Zapoznajmy się z działaniami organizacji, zajrzyjmy na jej stronę internetową i do sprawozdania (np. na co wydają 1%). Dzięki temu mamy szansę ocenić, co dana organizacja robi i jakie są efekty jej działań. Sama procedura przekazywania 1% nie jest skomplikowana – wystarczy w zeznaniu PIT wpisać numer KRS wybranej organizacji uprawnionej do otrzymania 1 procenta. Pamiętajmy o kilku istotnych sprawach:

  1. Sprawdźmy, czy możemy przekazać 1 % podatku organizacjom.
  2. Wybierzmy organizację pożytku publicznego (opp), której chcemy przekazać 1 %. Wykaz organizacji pożytku publicznego, którym podatnicy mogą przekazać 1% przy rozliczeniach za 2015 r. publikowany jest na stronach Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS w zakładce BAZA OPP/WYKAZ.
  3. Wypełnijmy odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym.
  4. Złóżmy zeznanie podatkowe i zapłaćmy podatek.

W tym miejscu, apelujemy również do samych organizacji o przemyślane „kampanie jednoprocentowe”. Dobra kampania 1% to taka, która pokazuje działalność organizacji, jest skuteczna, ale i jednocześnie etyczna.

Mądre wybory oraz dobrze zainwestowane pieniądze mają wielką moc. Każdy podatnik może zadecydować: wspieram organizację i cel, który popieram, czy też 1 % mojego podatku zostaje w budżecie państwa. Zainwestujmy swój 1% podatku rozważnie i dokonajmy mądrego wyboru.

Autorka tekstu: Karolina Furmańska (doradca w Regionalnym Punkcie Konsultacyjno-Doradczym dla organizacji pozarządowych, Wydział Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi UMWD).

Powyższa informacja znajduje się również na stronach:

http://www.umwd.dolnyslask.pl/organizacje-pozarzadowe/jedenprocent/

http://kalendarz.ngo.pl/wiadomosc/1902641.html