IMGW wydało ostrzeżenie – będzie bardzo upalnie

W dniach od 03.08 do 06.08 prognozuje się temperaturę maksymalną od 29°C do 33°C, temperatura minimalna od 16°C do 20°C. W dniach 07.08 i 08.08 prognozuje się temperaturę maksymalną od 33°C do 37°C, temperatura minimalna od 18°C do 22°C.

Przypominamy, że w związku z zapowiadanymi tak wysokimi temperaturami, ważne jest zachowanie ostrożności i nie narażanie się na przegrzanie. Wywołane upałami odwodnienie organizmu może powodować gwałtowne pogorszenie się stanu zdrowia, z zagrożeniem życia włącznie.

Na skutki wysokich temperatur szczególnie narażeni są seniorzy, osoby z chorobami układu krążenia oraz dzieci.

Należy ograniczyć przebywanie w godzinach południowych na nasłonecznionym, otwartym terenie do niezbędnego minimum, o noszenie nakryć głowy oraz luźnych ubrań w jasnych kolorach, zakrywających możliwie jak największą powierzchnię ciała. Osoby mające problemy z chorobami układu krążenia oraz seniorzy powinni ograniczyć wyjścia z budynków, szczególnie w godzinach 10-15. Należy też pić regularnie duże ilości płynów, minimum dwa litry dziennie – najlepiej wody mineralnej, niegazowanej oraz unikać spożywania alkoholu. Według synoptyków, tak wysokie temperatury moją się utrzymać do soboty.

upały-i-susze-sposob-postepowania

(oprac. AH)