Już po raz drugi w Gimnazjum Gminnym w Lubinie zorganizowana została wymiana młodzieżowa ze szkołą partnerską z Geilenkirchen w Niemczech. Dzięki staraniom nauczycieli z obu szkół, uczniowie już podczas wakacji mogli nawiązać ze sobą kontakt, wymienić się informacjami o sobie, zdjęciami, a nawet specjalnie na tę okazję nakręconymi filmami, a we wrześniu spotkać się osobiście.
Uczniowie Gimnazjum imienia świętej Urszuli w Geilenkirchen wraz z dwojgiem opiekunów: panią Elke Sieben i panem Michael Wagemann, podczas pięciodniowego pobytu w Lubinie uczestniczyli w licznych zajęciach. Były to między innymi warsztaty integracyjne, nauka gry na bębnach i innych instrumentach, zajęcia ruchowe, nauka tańca belgijskiego oraz warsztaty Capoeiry – sztuki walki wywodzącej się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej. Zorganizowany został także polsko – niemiecki turniej kręglarski, którego zwycięzcą niespodziewanie została nauczycielka z Niemiec – pani Elke Sieben.
Młodzież wspólnie poznawała historię, zabytki oraz przyrodę Dolnego Śląska. Odbyła się wycieczka do Karpacza, gdzie mimo niesprzyjającej pogody: deszczu, gradu i mgły, większości grupy udało się zdobyć najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę.
Uczniowie poznawali także tajemnice zamku Książ, księżnej Daisy i pozostałych członków rodziny Hochbergów. Korzystając z okazji dotarli na miejsce, gdzie prawdopodobnie ukryty jest „Złoty pociąg”. Młodzież z wielkim zaciekawieniem słuchała opowieści poszukiwaczy skarbów i wymieniała się informacjami publikowanymi w prasie niemieckiej i polskiej.
Zwieńczeniem podróży po Dolnym Śląsku był Wrocław. Dzięki staraniom przewodniczki, pani Barbary, młodzież poznała historię i zabytki stolicy Dolnego Śląska. Spacer po urokliwych zakątkach tego niezwykłego miasta zakończył się na dworcu, skąd grupa niemiecka wracała do swojego kraju. Ocieranie łez, uściski, ostatnie wymiany zdań. Nawet opiekunowie byli wzruszeni. Pożegnanie przedłużyło się. Nikt tak naprawdę nie spodziewał się, jak mocno młodzi ludzie zżyli się przez te kilka dni.
– Wydarzenie to z całą pewnością pozwoliło naszym uczniom w praktyczny sposób wykorzystać swoją znajomość zarówno języka niemieckiego jak i angielskiego. Dodatkowo zmotywowało ich do dalszej nauki i zapewne przełamało strach przed udziałem w tego typu akcjach. Warto wspomnieć, że wymiany nie byłoby, gdyby nie zaangażowanie społeczności szkolnej, Rady Rodziców oraz finansowego wsparcia Fundacji KGHM Polska Miedź. – zgodnie twierdzą organizatorki – pani Karolina Mucha i pani Beata Zawadzka – Ząbkiewicz.
Uczniowie trochę ze smutkiem i żalem, ale zarazem szczęśliwi i zmotywowani do dalszej pracy nad sobą, wrócili do Lubina. Do zobaczenia w Geilenkirchen!
Uczniowie Gminnego Gimnazjum wyjadą do z rewizytą do Niemiec w marcu 2015 r.
Dyrektor Gimnazjum w Lubinie składa podziękowania Fundacji KGHM Polska Miedź za wsparcie w realizacji projektu.