Igrzyska w Lubinie

W dniach od 5 do 7 lutego b.r. w Lubinie odbyły się XX Ogólnopolskie Igrzyska Młodzieży Salezjańskiej w Futsalu. Młodzi ludzie z naszej gminy uczestniczyli w nich zarówno jako uczestnicy jak i organizatorzy.

Ponad 260 młodych ludzi z całej Polski przyjechało do nas by „grać w futbol na sali (futsal)”. W rozgrywkach wzięło udział 25 drużyn. Większość z nich stanowili chłopcy (18 drużyn), ale i „piękniejsza płeć” miało swoją mocną reprezentację (7 drużyn). Piłkarze i piłkarki walczyli w trzech kategoriach wiekowych: 12/13 lat, 14/15lat, 16/17 lat. Rywalizowali między sobą na 4 hala sportowych (RCS, SP14, SP7, hala KEN). Suwałki, Rzeszów Toruń to tylko niektóre miasta, które były reprezentowane na tych Igrzyskach. Trzeba też przyznać, że nasza Gmina mocno zaznaczyła swój udział, zwyciężając w dwóch z trzech kategorii wiekowych. Możliwe jednak, że przyjezdni goście zapamiętają nas nie tylko z miażdżących zwycięstw na boisku, ale z wielkiej gościnności. O uczestników Igrzysk troszczył się bowiem cały sztab ludzi, spośród których ważną część stanowiła młodzież z naszej Gminy.

Piłkarze, którzy przyjechali na Igrzyska trenują na co dzień w tzw. SALOS-ie, czyli strukturach Salezjańskiej Organizacji Sportowej. Organizacja ta stawia sobie za cel wychowanie przez sport „uczciwych obywateli i świętych chrześcijan”. W tej organizacji zrzeszone jest nasze lubińskie SCS Amico, które w tym roku obchodzi swoje 25 urodziny. Chcąc uczcić ćwierćwiecze swoje działalności, to ono właśnie postanowiło zorganizować to wydarzenie sportowe o zasięgu ogólnopolskim. Stało się to możliwe dzięki uprzejmości m.in. władz Gminy Wiejskiej Lubin, która była współorganizatorem Igrzysk.

Nasze miasto i gmina okazały się świetnym wyborem na miejsce organizacji Igrzysk: bogata baza obiektów sportowych i noclegowych, bliskie odległości między obiektami, dobra kuchnia, życzliwe władze lokalne i chętni do pomocy wolontariusze. Wrażenia uczestników i organizatorów, są jednoznaczne „Lubin jest dobrym i gościnnym gospodarzem”.

(Komitet Organizacyjny XX Ogólnopolskich Igrzysk Młodzieży Salezjańskiej w Futsalu)