Huczne świętowanie w Krzeczynie Wielkim

Uroczysta msza święta, rozśpiewany dożynkowy korowód, obrzęd dzielenia się chlebem, a potem zabawa do późnej nocy – tak przebiegało tegoroczne Święto Plonów w Krzeczynie Wielkim. Tradycyjnie już towarzyszył mu Przegląd Zespołów Folklorystycznych o Puchar Wójta Gminy Lubin.

Eucharystię w Kościele p.w. Św. Jana Pawła II na osiedlu Krzeczyn celebrował nowy proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Chróstniku Salezjanin ksiądz Andrzej Godyń.

– Spotykamy się dziś na mszy dziękczynnej, dziękujemy Panu Bogu za tegoroczne plony, które zapewnią nam chleb. To piękny obyczaj, bo niestety częściej do kościoła przychodzimy z prośbami. Oddaje to najlepiej staropolskie przysłowie „jak trwoga to do Boga”. Tym razem składamy podziękowania, uzmysłowiając sobie jednocześnie, jak uprzywilejowanym jesteśmy krajem, w którym  głód jest zjawiskiem marginalnym, podczas gdy w innych częściach świat brakuje nie tylko pożywienia, ale także wody. Pan Bóg nam błogosławi i powinniśmy być wdzięczni za to błogosławieństwo – mówił w homilii ksiądz proboszcz.

Po mszy świętej kolorowy i rozśpiewany korowód zaprowadził uczestników uroczystości na boisko, gdzie starostwie dożynek Kamila Osiadły i Tadeusz Wodziczka podzielili wśród uczestników uroczystości chleb wypieczony z tegorocznego ziarna. Podziękowania za całoroczny trud rolnikom złożyli wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan oraz sołtys Krzeczyna Wielkiego Jerzy Tadla.

Podziękowania popłynęły także w stronę organizatorów przeglądu folklorystycznego – Zespołu „Lubin” z Krzeczyna Wielkiego.

– To czwarty konkurs, dotychczas żadnego nie opuściłem, bo uważam, że to wspaniała impreza, która nie tylko promuje tradycję polskiego folkloru, ale daje wszystkim wiele radości. Bardzo dziękuję organizatorom za przygotowanie tej wyjątkowej imprezy – mówił Tadeusz Kielan, wójt Gminy.

W Przeglądzie wzięło udział dziewięć zespołów: Osetnopolanie z Osetna, Leśne Echo z Raszówki, Fudżijamki z Proboszczowa, Smolniczanie ze Smolnika, Agat z Jeleniej Góry, Kulinianie z Kulina, Sasanka z Rudnej, Osieczanki z Osieka i Furmani z Kraszewa.

Zwycięski zespół „Fudzijamki”

Jury, w skład którego weszli Maria Chrzanowska, Kazimierz Lelak i Tomasz Nowosiadło, zadecydowało o przyznaniu głównej nagrody – Pucharu Wójta Gminy Lubin zespołowi Fudżijanki.

Wśród gości przeglądu znaleźli się m.in. wiceminister energii Krzysztof Kubów, radny powiatu lubińskiego Wojciech Dziwiński oraz członek zarządu powiatu Kamil Salomon-Polak.

– Była to wyjątkowa impreza. Gratuluję pomysłu, rozmachu i wspaniałej atmosfery organizatorom – Zespołowi Folklorystycznemu „Lubin” z Krzeczyna Wielkiego – napisał na Facebooku minister Krzysztof Kubów.

Przegląd prowadzili członkowie zespołu „Lubin” Danuta i Bogusław Kumor. Dożynki przygotowane zostały przez sołtysa i radę sołecką Krzeczyna Wielkiego.