„Historia Polski w nutach i obrazach”

„Z młodej piersi się wyrwało…” i za historią Polski poleciało gorące serce uczniów Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Szklarach Górnych. Stało się to podczas wieczornicy z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę: „Historia Polski w nutach i obrazach”.

 

Okazało się, że poczucie więzi z przodkami to nie tylko domena osób dorosłych.  Pieśni, obrazy i filmy historyczne, nawiązujące do naszej  historii, które zaprezentowano na wieczornicy mocno pobudziły wyobraźnię uczniów .  Hymn „Bogurodzica” śpiewany przez rycerstwo polskie podczas bitwy pod Grunwaldem we fragmencie filmu „Krzyżacy” czy „Mazurek Dąbrowskiego” śpiewany wspólnie z kibicami piłki siatkowej podczas meczu Polska: Niemcy – potrafiły skruszyć wiele serc. Polską historię przedstawiono w serii wielu  obrazów,  filmów, pieśni i piosenek , jak np. utwór „Siekiera, motyka”, który w wyjątkowo lekki sposób opowiada o życiu w okupowanej Warszawie.

Nawiązując do polskiej tradycji, kiedy nasi przodkowie walczyli nie tylko orężem, lecz dbali
o pielęgnowanie kultury, uczniowie szkoły  zaprezentowali współczesną choreografię poloneza – reprezentacyjnego tańca narodowego. Dziewczęta w długich błękitnych sukniach, chłopcy w galowych strojach z wdziękiem paradowali przed widzami. Równie malowniczo wyglądali trzecioklasiści: dziewczynki w strojach ludowych, a chłopcy w ułańskich czapkach, którzy zatańczyli i zaśpiewali pieśń „Przybyli ułani pod okienko”.

Mocnym, dźwięcznym głosom uczniów chętnie wtórowali zgromadzeni na sali rodzice, dziadkowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Wspólnie zaśpiewano znane i lubiane piosenki żołnierskie, ułańskie i partyzanckie. Uroczystość przygotowali: Agata Szymańska, Danuta Kasperska, Elżbieta Piasny oraz Tomasz Haber.

(SR, AS)