Grzybobranie w Buczynce

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Choć podobno pogoda dla grzybów nie najlepsza, okazuje się w Gminie Lubin tych darów lasów nie brakuje. Ponad 10 kilogramów samych prawdziwków zebrali Ewa i Waldemar Domowicz z Siedlec. Grzybobranie w Buczynce zgromadziło licznych pasjonatów zbierania tych leśnych smakołyków.

GOK Raszówka wraz z sołectwem Buczynka byli organizatorami czwartej już edycji tej wyjątkowej imprezy.

– Słyszałam w radiu, że w tym roku urodzaj na grzyby słaby, ale my jesteśmy zaprzeczeniem tego stwierdzenia – śmieje Jolanta Jankun, sołtys Buczynki.

Po wspólnym, porannym zbieraniu grzybów, przed biesiadą, ogłoszono zwycięzców grzybowych konkursów.

Za największy zbiór, kosz ważący ponad 10kg, nagrodę otrzymali Ewa i Waldemar Domowicz z Siedlec.

Najpiękniejszą kompozycją z runa leśnego mogło pochwalić się sołectwo Buczynka.

IMG_5104W kategorii na największy okaz zwyciężyła Czesława Kuta z Buczynki, której prawdziwek, ważył 600 g, a średnica kapelusza wynosiła 22 cm. Kolejny wynik osiągnęli Ewa i Waldemar Domowicz z Siedlec (prawdziwek 429 g średnica kapelusza 22 cm), a na trzecim miejscu uplasowała się Alfreda Dyczko z Buczynki (kozak 315 g średnica kapelusza 19,2 cm).

Nagrodę specjalną za ogromną pieczarkę (169 g średnica 17 cm) otrzymała siedmioletnia Nikola Gajewska z Buczynki, najmłodsza uczestniczka grzybobrania.

Po zakończeniu ważenia i liczenia grzybów wszyscy mogli cieszyć swoje podniebienia gulaszem z dziczyzny, kwaśnicą, bigosem leśnym lub pierogami z kapustą i grzybami. O tak wspaniałą ucztę zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Buczynki.

Ciepłe przyjęcie, domowa atmosfera i pyszne jedzenia – to kwintesencja klimatu jaki panuje w tej małej, ale jakże urokliwej miejscowości. Kto nie był niech żałuje, ale za rok będzie mógł tę zaległość nadrobić, bo pani sołtys kategorycznie zapowiedziała, że święto Grzybobrania na stałe wpisane jest w kalendarz jej obowiązków. Uczestnikom imprezy czas umilał zespół Leśne Echo z Raszówki, a wśród gości znaleźli się wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan, przewodniczący Rady Gminy Lubin Norbert Grabowski oraz wiceprzewodnicząca Sylwia Pęczkowicz-Kuduk.

(AI)