Gry i zabawy w bibliotekach Gminy Lubin

W filiach Gminnej Biblioteki Publicznej wiele się działo podczas pierwszej połowy wakacji. Spotkania były gwarne i kolorowe, i co najważniejsze dzieci jeszcze chętniej odwiedzały później biblioteczne mury, sięgając jednocześnie po ciekawe pozycje do czytania. Poniżej publikujemy relacje z tych zajęć.

Miłoradzice

Zajęcia podczas wakacji w bibliotece zaplanowane zostały w dniach: 3, 5, 9 i 11 lipca. Skierowane były do dzieci w wieku 6 – 12 lat. Dla uczestników przygotowano dużo atrakcji.

Zajęcia rozpoczęły się tradycyjnie już, od rozmowy na temat bezpiecznego zachowania w różnych miejscach, podczas zabawy na dworze, w domu, obejrzeliśmy też prezentację na w/w temat. Dzieci rysowały pocztówkę z wakacji oraz wykonywały do niej ramkę. Bawiły się również w kodowanie: budowały wieżę z kubków plastikowych przy pomocy sznurków i gumki, układały z nich sudoku według wzorów, na przygotowanych do tego celu matach. Czytane były urywki książek „Rymowanki, rozbawianki” A. Nożyńskieji, „Dobre wychowanie wierszem”,. Była zabawa w „1,2,3… Baba Jaga patrzy”, kolorowanie malowanek. Dzieci ozdabiały też balony, a ponieważ udział w nich wzięły również dziewczynki z Miłosnej, które przyjechały rowerami, swoje balony przywiązały do rowerów. Grały w twistera, möllky, wykonywały postaci z plasteliny i kolorowały wydrukowane malowanki.
Podczas zabaw kulinarnych przygotowywały owocowe co nieco – najpierw kroiły na kawałki owoce, a następnie każde z nich komponowało swój ulubiony owocowy szaszłyk. Uczestnicy zorganizowali sobie konkurs, podczas którego odgadywali przy zamkniętych oczach smakowane owoce.

Wakacyjne spotkania w bibliotece były gwarne oraz kolorowe i nie zakończyły się 11 lipca. Dzieci zapowiedziały swoje odwiedziny w bibliotece w kolejnych dniach. I już następnego dnia zawitały do biblioteki. Była zabawa z mąką i wodą, dzieci wykonywały tzw. „gnioty”, które umieszczały w balonach, lepiły z plasteliny oraz budowały wieże z kubków plastikowych, grały na komputerze.

(RM)

Chróstnik

Zajęcia rozpoczęliśmy od pogadanki na temat ogólnych zasad bezpieczeństwa, przypomnieliśmy podstawowe numery alarmowe i przeprowadziliśmy rozmowy o prawidłowym sposobie wzywania pomocy. Podsumowaniem tego tematu były inscenizacje oraz rebusy o bezpieczeństwie.

Kolejnego dnia dzieci bawiły się w aktorów czytając wiersze z podziałem na role świetnie się przy tym bawiąc. Czytane wiersze to „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci,” i „Okulary „ Juliana Tuwima oraz wiersz Jana Brzechwy „Na straganie” .Spotkanie zakończyło się kubeczkowymi zabawami. Dzieci miały satysfakcję ze zbudowania piramidy z kubeczków aż po sam sufit

Temat kolejnych zajęć to „Papierowa wiklina”. Dzieci z kolorowych gazet wykonywały bransoletki. Zabawa tak się im spodobała, że robiły też czapeczki oraz statki.

Zajęcia tego dnia zakończyły się zabawą w skojarzenia. Uczestnicy za pomocą rekwizytów odgadywali bohaterów bajek.

Zwieńczeniem wakacyjnych zajęć w bibliotece był pokaz udzielania pierwszej pomocy poprowadzony przez uczennicę szkoły średniej, która ukończyła kurs pierwszej pomocy. Dzieci otrzymały dobrą lekcję na dalsze dni wakacji, a test wiedzy z zakresu pierwszej pomocy, który rozwiązywały świadczy o tym, że pilnie słuchały starszej koleżanki.

Na koniec wakacyjnych spotkań uczestnicy otrzymali dyplomy za aktywność oraz za odgrywane role aktorskie.

AS

Niemstów

Hasło przewodnie zajęć brzmiało: „Baśnie, legendy, przygody nigdy nie wyjdą z mody”, które przybliżyły uczestnikom spotkań historię naszego narodu.

Pierwsze zajęcia rozpoczęto od spotkania z Policjantkami – starszym aspirantem Karoliną Hawrylciów i młodszym aspirantem Anną Szajber. Panie przeprowadziły ciekawą pogadankę na temat bezpiecznego zachowania: w domu, na ulicy, nad morzem czy w górach. Następnie dzieci otrzymały kolorowanki i opaski- „niezgubki”, na których znajduje się miejsce na wpisanie numeru telefonu do rodzica lub opiekuna. Wpisanie kontaktu jest niezwykle ważne gdy dziecko zniknie nam z oczu, zwłaszcza na wakacjach. Panie także przeczytały dzieciom dwie legendy- „Złota kaczka” i „Legenda o Wandzie”. Każdy uczestnik zajęć malował ilustrację do wybranej legendy, wykonał własnoręcznie piękny magnes na lodówkę, który w nagrodę zabrał do domu.

Drugiego dnia też poznaliśmy legendy- „Hejnał Mariacki” i „O smoku wawelskim”, które czytały Pani Kasia i bibliotekarka . W czasie zajęć dzieci kolorowały obrazki ze zwierzątkami, grały w kręgle i molkki, a na koniec malowały kamienie do swoich ogrodów. Powstały biedronki, ślimaki, węże, motyle i inne stworki.

Następnego dnia poszliśmy na plac zabaw. Tam dzieci wysłuchały kolejnego podania o „Poznańskich koziołkach”. Czytała mama uczestników zajęć – pani Kasia. Następnie z wielką ochotą młodzi artyści zabrali się do pracy. Tworzyli niepowtarzalne wianki na głowę, w których chętnie pozowali do zdjęć. Ale to nie koniec artystycznych zmagań, tego dnia dzieci namalowały kredą na boisku smoka, bohatera legendy „O smoku wawelskim”, którego rozmiar, piękno i precyzja wykonania były oszałamiające. Na koniec dzieci bawiły się na placu zabaw, grały w piłkę, dekorowały balony i zajadały słodkości.

W ostatnim dniu zajęć odwiedził nas Pan sołtys. Przyniósł cukierki i bryłę soli. Przeczytał nam kolejną legendę, tym razem „O soli wielickiej” i pokazał eksponat. Uczestnicy z niecierpliwością czekali na wcześniej obiecany quiz ze znajomości legend, które poznały w czasie wakacji. Pracując z mapami w książkach, dużą mapą na wieszaku i interaktywną mapą Polski odpowiadały chętnie na zadawane im pytania. Po tym sprawdzianie przyszedł czas na zabawę w kodowanie. Na początku dzieci poznały matę do kodowania, budowały wieże z kolorowych kubków, a następnie bawiły się robotem Dockiem. Wymyślały, planowały, kodowały drogę do wybranych miejsc na planszy. Ten sposób zabawy bardzo im się podobał. Na koniec spotkań każdy zrobił sobie wakacyjną bransoletkę.

Robota do zabawy i mapę interaktywną udostępniła Ola, która też brała udział w zajęciach. Część materiałów plastycznych, które wykorzystano na zajęciach zakupiono z Funduszu Sołeckiego wsi Niemstów. Słodycze i arbuza przekazali rodzice. Podczas zajęć korzystano z książki M. Jarockiej i B. Michalec „Legendy polskie dla dzieci”.

(UK)

Księginice

Biblioteka w Księginicach w lipcu została zmieniona w kreatywną pracownię, gdzie przeprowadzono zajęcia edukacyjno-plastyczne, przygotowane z myślą o dzieciach i młodzieży. Zaproponowany program zajęć zakładał twórczą, a przy tym przyjemną i wesołą zabawą.

Podczas każdego spotkania udało się połączyć dobrą zabawę ze zdobywaniem nowej wiedzy. Pierwszego dnia po wspólnym czytaniu wybranych fragmentów książki „Bolek i Lolek zwiedzają Polskę”, z których dzieci dowiedziały się ciekawostek dotyczących kilku miast Polski (Wrocław, Poznań, Kraków), wykonały kilka prac plastycznych – tworzenie postaci Bolka, Lolka i Toli, malowanie farbami przy wykorzystaniu włóczki, a także wspaniale bawili się podczas zabaw integracyjno- ruchowych.

Kolejny dzień to nauka o mapach i przewodnikach, wspólna praca plastyczna w efekcie której powstał przewodnik po miejscowości Księginice. Wzorem i inspiracją dla uczestników stały się pięknie ilustrowane przewodniki po dużych miastach Polski z cyklu NIEMAPA. Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, tworzenie figurek z plasteliny i wymyślanie ciekawych opowieści z ich udziałem wypełniły resztę spotkania.

O pierwszej pomocy i zachowaniu bezpieczeństwa podczas wakacyjnych zabaw rozmawiano podczas kolejnego spotkania. Tego dnia dzieci wykonały apteczki, które z dumą zaprezentowały strażakom odwiedzonym w miejscowej remizie. Panowie strażacy opowiedzieli o swojej pracy, a także o tym w jaki sposób pomagają poszkodowanym np. podczas wypadku.

Na ostatnim spotkaniu dzieci uczyły się poprzez zabawę o symetrii, zachowaniu porządku, a to wszystko bawiąc się kolorowymi kubeczkami i karteczkami, czyli kodowanie bez komputera. Na koniec zajęć uczestnicy wykonali piękne kwiaty wykorzystując dna plastikowych butelek, plastelinę i brokat. Podczas wszystkich spotkań dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się gry planszowe, w które wspólnie grano w trakcie lub po zakończonych zajęciach.

(MM)