Goście z Francji już w Gminie Lubin

Do Polski dotarła 23-osobowa grupa mieszkańców francuskiej gminy Sathonay-Camp, z którą nasza gmina współpracuje od siedmiu lat. Były już wizyty i rewizyty samorządowców, sportowców a teraz  na płaszczyźnie przyjacielskiej trwa program wymiany rodzin. Nasi goście wczoraj zwiedzali stolice Dolnego Śląska i zostali później zakwaterowani w domach mieszkańców Gminy Lubin, którzy gościli we Francji w czerwcu tego roku. Dziś będą uczestnikami m.in. spotkania w Osieku pod hasłem Tradycje Bożonarodzeniowe, które rokrocznie organizuje Ośrodek Kultury Gminy Lubin.

Tadeusz Kielan wójt Gminy Lubin, Bartosz Chojnacki zastępca wójta oraz Norbert Grabowski przewodniczący Rady Gminy wraz z Raymoundem Dudą wicemerem Sathonay-Camp który do Polski przyjechał wcześniej samochodem, przywitali mieszkańców Sathonay-Camp na wrocławskim lotnisku. Przylecieli przez Amsterdam, powitania były bardzo serdeczne, bowiem kilka  lat współpracy obu samorządów zacieśniło więzy i pozwoliło nawiązać nowe przyjaźnie .

Naszym gościom zorganizowano atrakcyjną wycieczkę po Wrocławiu, która rozpoczęła się rejsem po Odrze statkiem pasażerskim Wratislavia. Szybko zapadający zmrok, wbrew pozorom sprzyjał zwiedzaniu, bowiem  iluminacje pięknie oświetlały  zabytki Ostrowa Tumskiego, czy też Wrocławski Uniwersytet i rynek, o których historii opowiadała francuskojęzyczna przewodniczka. Duży zachwyt gości budziły także wrocławskie krasnale i Jarmark Bożonarodzeniowy.

– Jesteśmy zachwyceni. Wrocław jest piękny, możemy tylko żałować, że czas tak szybko płynie i nie da się na jarmarku spędzić więcej czasu – mówił w imieniu mieszkańców   Sathonay-Camp Raymound Duda.

Późnym wieczorem goście dotarli do Osieka, gdzie byli witani przez sołtysa symbolicznym chlebem i solą. W Osieku spotkali się także z naszymi mieszkańcami, których wcześniej gościli we Francji, a oni przygotowali teraz dla nich noclegi w swoich rodzinnych domach. Naszych gości czeka jeszcze mnóstwo atrakcji i spotkań z mieszkańcami Gminy Lubin. Ich  powrót do Francji  zaplanowany jest na niedzielny poranek.

(SR)