GOK dla dzieci i vice versa

W ramach planowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Raszówce rajdu pieszego 5.08.2015 – spotkaliśmy się w świetlicy wiejskiej w Składowicach, ponieważ właśnie z tej miejscowości zgłosiło się najwięcej chętnych do udziału w rajdzie. Zmieniliśmy trasę ze względu na panujące upały – o czym wszyscy zainteresowani mogli się dowiedzieć z naszych portali.

Zaproponowaliśmy zamianę ról, czyli tym razem mali mieszkańcy mieli zamienić się w przewodników rajdu, z czego się bardzo ucieszyli. W ramach przygotowań byliśmy w kontakcie z panią Grażyną Balewicz, która koordynowała działania dzieci i młodzieży w Składowicach. A przygotowania trwały od piątku do środy, czyli dnia rajdu. Zaczęło się od narady – jaką trasą poprowadzą. Wyznaczono na przewodników Darię Ziębę i Jakuba Hajdera. Ktoś z młodych organizatorów rzucił hasło – musimy posprzątać ulice. Więc 7 ochotników (Daria Zięba, Wiktoria Szymańska, Wiktor Damrych, Kuba Hajder, Filip Ród, Krystian Ród, Hubert Zasada) pod nazwą „Młodzi ekolodzy” ruszyło do działania – worki ze śmieciami zostawili już dorosłym do zwiezienia.

W środę przybyliśmy do świetlicy, a tam przywitała na spora gromadka uśmiechniętych dzieciaków i pani sołtys Lucyna Franczak z pokaźną torebką słodyczy. Już wiedzieliśmy, że będzie super. Przedstawiono nam trasę rajdu. Porozmawialiśmy chwilkę o zasadach ruchu pieszego i w drogę….

Pierwszym punktem zwiedzania był Folwark parkowo pałacowy – bardziej znany jako Pałac Jana Jonstona w Składowicach. Na miejscu powitał nas i oprowadzał obecny właściciel Tadeusz Klarzyński. Staraliśmy się uważnie słuchać o tym jak tu było kiedyś i jak będzie. Pomieszczenia gospodarskie zostały odrestaurowe na hotel. Mogliśmy zobaczyć jak jest w środku. Pałac obecnie jest w wielkiej ruinie, ale właściciel ma w planach odbudowę. Dalej powędrowaliśmy aleją kasztanową.

Okazało się, że w Składowicach jest wiele zakładów pracy – przechodziliśmy obok niektórych, m. in:

• zakładu produkującego siatki sita itp.,
  • Megawozu – ten zakład wiele osób zna z organizowanych kursów samochodowych, motorowych, przewozów autokarowych,
  • Ślusarstwo i metaloplastyka – czyli wyrób artystycznych i użytkowych materiałów z metalu,
  • Folnex – to wielka hala z maszynami : tokarnia , frezarka, szlifierka, drażarka itp.,
  • Betoniarstwo Zenon Franczak – tam pani sołtys oprowadziła nas po zakładzie prezentując całą halę produkcyjną sposoby powstawania potrzebnych materiałów budowlanych, to naprawdę ciężka praca. Na pożegnanie otrzymaliśmy mini miarki.

Po drodze mieliśmy jeszcze energię na zawody na pięknym boisku sportowym w Składowicach i szukanie skarbów na placu zabaw – ukrytych przez samych organizatorów. Odwiedziliśmy też budynek po byłej szkole, gdzie teraz mieści się kościół. Pełni wrażeń wróciliśmy do świetlicy – a tam następna niespodzianka – ciocia Grażynka (tak mówią do niej dzieci ze Składowic), z pomocą pani Ewy, poczęstowała wszystkich smacznymi bułeczkami i chłodnym piciem. Po takim spacerze wszystko zniknęło prawie natychmiast. Na pożegnanie każdy uczestnik rajdu otrzymał certyfikat z wpisanymi pokonanymi kilometrami i upominek.

Organizatorzy:

• Gminny Ośrodek Kultury w Raszówce
  • Pani Lucyna Franczak – Sołtys Składowic
  • Pani Grażyna Balewicz – opiekun świetlicy wiejskiej w Składowicach
  • Dzieci i młodzież ze Składowic

(MK/PSZ)

Zapraszamy do obejrzenia galerii: