Gminne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

IMG_9824W podziękowaniu za odzyskaną wolność, w intencji ludzi, którzy tę wolność wywalczyli, jak również wszystkich tych, którzy obecnie stoją na straży bezpieczeństwa i wolności naszej ojczyzny – w Kościele Parafialnym w Siedlcach odprawiona została uroczysta Msza Św. Eucharystii oraz gminnym uroczystościom z okazji Święta Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przewodniczył ksiądz proboszcz Tadeusz Żurek.

– To kolejna uroczystość maryjna obchodzona w trakcie roku kościelnego.  Można by się zastanawiać, po co te uroczystości przeżywamy? – pytał w homilii ksiądz Tadeusz Żurek.

– Odpowiedź wydaje się być prosta – tłumaczył kapłan. – Po to byśmy mieli tę świadomość, że chociaż jesteśmy w pielgrzymce do nieba, gdzie Maryja przebywa, to jednak nie zostaliśmy pozostawieni sami sobie. Pan Bóg zadbał o to, by nasza droga do zbawienia była wsparta jego łaską, ale i wstawiennictwem oraz obecnością Maryi, której duchowymi dziećmi jesteśmy i która się tego zadania podjęła – dodał duchowny.

Ksiądz proboszcz Tadeusz Żurek posłużył się przykładem, będącym dowodem obecności i opieki Matki Boskiej w naszym życiu.

26 grudnia 2014 r. Trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Tsunami pozbawia życia wiele tysięcy ludzi. Fala mierząca 12 metrów wysokości  dociera do wybrzeży Indii, równając z powierzchnią ziemi miasto Vailankanni. Żywioł zatrzymuje się na progu bazyliki Sanktuarium Matki Bożej Dobrego Zdrowia, gdzie odprawiana była Msza św., w której uczestniczyło przeszło 2000 wiernych.

Bazylika znajduje się w odległości 100 m od brzegu morza i jest na tym samym poziomie co inne budynki, które wokół niej stoją. Jest rzeczą niewytłumaczalną z naukowego punktu widzenia, dlaczego fala tsunami, która popłynęła w głąb lądu na odległość pół kilometra i zniszczyła wszystkie budynki, zarówno przed jak i za bazyliką, pozostawiła ją samą nietkniętą? Wszystkie budowle, wokół bazyliki zostały całkowicie zniszczone przez masy wody morskiej. Zginęło wtedy ponad tysiąc osób, które znajdowały się poza terenem bazyliki, natomiast wierni uczestniczący we Mszy św. nawet nie zdawali sobie sprawy z tego co  działo się na zewnątrz.

– Przytaczam ten przykład, ponieważ tego rodzaju wydarzenia mają budować i potwierdzać naszą wiarę w to, że Maryja towarzyszy nam stale w drodze do zbawienia, że nas chroni i wspiera oraz, że jest duchowym schronieniem przed różnymi kataklizmami, nie tylko tymi ze strony sił przyrody, ale także historycznymi, politycznymi czy gospodarczymi, które nawiedzają ten świat – mówił duchowny.

Ksiądz Tadeusz Żurek w wygłoszonej homilii nawiązał do obecności  Matki Bożej Łaskawej patronki stolicy podczas Bitwy Warszawskiej, kiedy to – jako donoszą źródła – miała być doskonale widoczna na tle nocnego jeszcze nieba, a bolszewicy na ten widok uciekali w skrajnym przerażeniu.

Niezwykłą wagę Bitwy Warszawskiej dla historii Polski i świata, której 96 rocznicę obchodziliśmy 15 sierpnia podkreślił obecny na uroczystościach przewodniczący Rady Gminy Lubin Norbert Grabowski.

– To zwycięstwo zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i nie rozprzestrzenieniu się rewolucji komunistycznej na Europę Zachodnią. Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego. W sformułowaniu „Cud nad Wisłą” nie ma cienia przesady, bo liczebnie byliśmy o wiele słabsi od naszych przeciwników – mówił przewodniczący Rady Gminy Lubin.

Tradycyjnie już gminne uroczystości zorganizowane zostały w Siedlcach, gdzie na przykościelnym cmentarzu znajduje mogiła zbiorowa Żołnierzy Wojska Polskiego, którzy walczyli w kampanii wrześniowej, potem trafili do niewoli w siedleckim folwarku i tu zmarli. Postumentem od wielu lat opiekuje się była już sołtys Danuta Nożewska, która również uczestniczyła w uroczystościach.

– 15 sierpnia, to bardzo ważna data w historii w kalendarzu każdego Polaka. To dziś świętujemy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Także, jak co roku, stajemy przed grobem poległych podczas wojny żołnierzy, by uczcić pamięć tych, dzięki którym możemy mieszkać w wolnej i niepodległej Polsce. Spotykamy się tutaj, by pokłonić się żołnierzom, którzy oddali życie za naszą ojczyznę – bo cytując wybitnego polskiego wieszcza Cypriana Kamila Norwida – „Ojczyzna, to wielki zbiorowy obowiązek” – mówiła Danuta Nożewska.

W uroczystościach uczestniczył także obecny sołtys Stanisław Ryniec oraz mieszkańcy Siedlec. Przed mogiłą Żołnierzy Wojska Polskiego złożono kwiaty i zapalono znicze.

Wniebowzięcie NMP, jedno z trzech największych uroczystości maryjnych, nazywane także świętem Matki Bożej Zielnej było także okazją do poświęcenia ziół i kwiatów, co zgodnie z tradycją ma chronić od chorób i przynosić błogosławieństwo domowi.

(MG)