Gminne uroczystości z okazji Święta Niepodległości z przesłaniem Kardynała Stefana Wyszyńskiego

IMG_0357„Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale jeszcze większą sztuką jest dla niej żyć” – te słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego były mottem przewodnim Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, odprawionej w Siedlcach, a rozpoczynającej gminne obchody Święta Niepodległości. Eucharystii przewodniczył ks. dr Tadeusz Żurek, proboszcz miejscowej Parafii p.w. Św. Michała Archanioła.

– Ojczyzna – to idea, która zjednoczyła i nadal jednoczy, chociaż na pewno inaczej niż przed laty. To miejsce na ziemi, wspólna historii, kultura, ciąg dziejowych wydarzeń, które wspominamy, pielęgnujemy, przekazujemy następnym pokoleniom. To one pozwalają nam zrozumieć kim jesteśmy i skąd jesteśmy – mówił podczas homilii ks. proboszcz Tadeusz Żurek, podkreślając jak na przełomie lat zmienia się sposób interpretowania słów: naród, ojczyzna, patriotyzm.IMG_0339

– Wyrasta nowe pokolenie, które w inny sposób myśli o naszej ojczyźnie. Dlatego też oprócz szacunku i czci, które bez wątpienia winni jesteśmy tym wszystkim, którzy ojczyźnie ofiarowali swoje życie, powinniśmy spojrzeć w przyszłość. Trzeba przygotować następne pokolenia, wskazując, że nasze dziedzictwo mamy rozwijać poprzez rzetelną pracę, uczciwość, hołdowanie sprawiedliwości, dbanie o osobisty rozwój i pielęgnowanie wartości, na których nasza ojczyzna przez wieki była budowana, ponieważ – przywołując raz jeszcze słowa Kardynała Wyszyńskiego – o wiele większą sztuką jest dla Ojczyzny żyć – podkreślił kapłan.

Po Mszy Świętej uroczystości z okazji Święta Niepodległości przeniosły się na parafialny cmentarz, gdzie znajduje się mogiła polskich żołnierzy, którzy zginęli w kampanii wrześniowej. Złożono tam kwiaty i zapalono znicze. Wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan podkreślał, jak ważna jest rola rodziców, dziadków i nauczycieli w przekazywaniu młodemu pokoleniu idei patriotyzmu.

IMG_0365– Od nas zależy czy przekażemy następnym polskim pokoleniom nasze patriotyczne emocje, nasze patriotyczne pojmowanie Polski. To od nas zależy, czy następne polskie pokolenia zechcą sięgnąć po zasługi dziadów, pradziadów i prapradziadów – tak jak my dzisiaj sięgamy po rok ’18, wspominając dokonania tamtego pokolenia, pokolenia Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i tylu innych wybitnych mężów stanu – mówił Tadeusz Kielan.

Przy mogile polskich żołnierzy kwiaty złożyli m.in. wójt Gminy Lubin w imieniu swoim i pracowników urzędu wraz z byłą sołtys Siedlec Danutą Nożewską, przewodniczący Rady Gminy Norbert Grabowski z radnymi, przedstawiciele gminnych jednostek, w tym miejscowej szkoły podstawowej, a także reprezentanci lokalnej społeczności Siedlec, Czerńca i Ksieginic. Za liczne przybycie podziękował wszystkim obecny gospodarz Siedlec sołtys Stanisław Ryniec.

Uroczystości zakończyły: montaż słowno-muzyczny poświęcony historii Orląt Lwowskich w wykonaniu zespołu „Swojska Nuta” z Bukownej oraz koncert pieśni patriotycznych, z którymi wystąpiła miejscowa „Siedlecka Nuta”. Uroczystość zorganizowana została przez Sołtysa i Radę Sołecką Siedlec oraz Gminny Ośrodek Kultury.