W Siedlcach przy mogile żołnierzy Wojska Polskiego odbyły się gminne uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Rozpoczęła je uroczysta Eucharystia w intencji Ojczyzny, a zakończył wyjątkowy patriotyczny koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Kwiaty Polskie” z Litwy.
Msza św. w Kościele p.w. Św. Michała Archanioła miała wyjątkowo uroczysty charakter. Przeplatały ją fragmenty muzyczne w wykonaniu uczniów i nauczycieli miejscowej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza. Eucharystii przewodniczył ks. proboszcz Tadeusz Żurek, który w homilii interpretował pojęcie miłości do ojczyzny.
– Miłość do ojczyzny – to ciągłe przypominanie sobie jej dziejów, to pamięć i szacunek dla ołtarzy przeszłości, ale też odpowiedzialność za jej obecny kształt i obecne losy. Nie możemy się bowiem czuć zwolnieni z obowiązku i odpowiedzialności za to miejsce, w którym przyszło nam żyć. Każdy ze swoim powołaniem, ze swoimi możliwościami winien troszczyć się o to miejsce, o ten kraj, w którym Pan Bóg dał mu żyć. Trzeba umieć przyjąć na siebie i odpowiedzialnie rozwijać to dziedzictwo, które zostało nam przekazane przez poprzednie pokolenia, by to, co nazywamy dobrem wspólnym, co nazywamy ojczyzną mogło się rozwijać i by przyszłe pokolenia mogły również z tego korzystać – mówił w homilii ksiądz proboszcz Tadeusz Żurek.
Mszę św. zakończyło wspólne wykonanie patriotycznej pieśni „Boże, coś Polskę” , a następnie uroczystość przeniosła się przed zbiorową mogiłę jeńców wojennych, zlokalizowaną na przykościelnym cmentarzu, gdzie złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.
Minutą ciszy uczczono pamięć Danuty Nożewskiej, byłej sołtys Siedlec, wieloletniej kierownik miejscowej szkoły, człowieka wielkiego serca i społecznika.
– To radosna rocznica, ponieważ zakończyła trwającą 123 lata polską drogę do wolności. Tę radość przyćmiewa jednak w tym roku bardzo smutne wydarzenie. Niespełna tydzień wcześniej pożegnaliśmy Panią Danutę Nożewską. To dzięki zaangażowaniu pani sołtys stoimy tu dziś przy mogile żołnierzy wojska polskiego, bo to jej starania przyczyniły się do przeprowadzenia ekshumacji i powtórnego pochówku polskich jeńców wojennych. To również ona należała do grona osób, które opiekowały się mogiłą – mówił Norbert Grabowski, przewodniczący Rady Gminy Lubin.
W uroczystościach z okazji Święta Niepodległość uczestniczyli przedstawiciele Rady Gminy Lubin, pracownicy urzędu, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, poczty sztandarowe gminnych szkół oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, przedstawiciele Sybiraków, Związku Emerytów i Rencistów, jak również mieszkańcy i młodzież z Siedlec i innych miejscowości Gminy Lubin.
(MG)