Gminne „nie” dla łączenia w ogólnopolskiej telewizji

„Nie możemy być częścią miasta, chcemy pozostać w gminie” – to zdanie wielokrotnie powtarzane w ostatnich miesiącach , tym razem wypowiedziane zostało na antenie ogólnopolskiej telewizji. Pomysł prezydenta Lubina, który gigantyczne miejskie długi chce spłacać gminnymi pieniędzmi – był tematem realizowanego w konwencji „na żywo” programu telewizji TVP INFO „To jest temat”. Przedstawicieli miasta, jak zwykle nie było.

Kilkukrotne próby zaproszenia do tej publicznej debaty pomysłodawcy zmiany gminnych granic – prezydenta Roberta Raczyńskiego czy choćby jego przedstawicieli spełzły na niczym.

– Zapraszaliśmy przedstawicieli miasta, dla których łakomym kąskiem jest siedem sołectw Gminy Lubin, niestety nie skorzystali z naszego zaproszenia. Uznano, że debata publiczna nie jest miastu do niczego potrzebna – mówił prowadzący program „To jest temat” Przemysław Adamski. Cóż gdy argumentów brak, bezpieczniej milczeć.

Na zaproszenie TVP INFO odpowiedzieli mieszkańcy i władze Gminy Lubin.

– Dziś po raz kolejny pokazaliśmy, jak bardzo leży nam sercu dobro naszej Gminy. Wyraziliśmy swoją jedność, solidarność i przywiązanie do tradycji. Dziękuję wszystkim, którzy byli tam z nami: zespołowi Osieczanki, strażakom z Czerńca i Szklar Górnym, radnym i oczywiście mieszkańcom, bez których nasza walka o integralność Gminy Lubin nie miałaby sensu – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

– Poznaliśmy stanowisko przedstawicieli Gminy Lubin, gminy wiejskiej. Zabrakło stanowiska miasta, które żąda przyłączenia siedmiu jej sołectw do Lubina. Szkoda, bo warto byłoby się z nimi zapoznać, ale najwidoczniej te argumenty nie są zbyt silne, by stanąć tu z mieszkańcami Gminy i porozmawiać. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. 65 proc. budżetu Gminy Lubin czyli ok. 60  mln zł rocznie – do dochody z siedmiu sołectw, które chce przejąć miasto – podsumował redaktor Przemysław Adamski.

Program, który we wstępnych założenia realizowany miał być w lubińskim Rynku, ostatecznie zarejestrowany został w Osieku, przy miejscowej świetlicy. Górujący nad wsią kościół, obecność wozów bojowych Ochotniczych Straży Pożarnych oraz występ Osieczanek nadały mu wyjątkowego charakteru, pokazując przywiązanie do tradycji i kultury oraz silną integrację mieszkańców naszej gminy.

(MG)

https://www.tvp.info/41789601/07042019-1500/program-to-jest-temat,odc-256