Pegazik -konkurs recytatorski

Ferie w pełni, my tymczasem wracamy do przygotowywanych od wielu lat przez  Szkołę Podstawową im. Orła Białego w Raszówce, Gminnych eliminacji konkursu recytatorskiego, których organizatorem jest Gmina Lubin. Do współpracy corocznie włączona zostaje Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce oraz Ośrodek Kultury Gminy Lubin. W tym roku do tego grona dołączył Teatr Tańca w Raszówce.    

Na początku lutego w świetlicy w Raszówce odbyła się kolejna edycja konkursu. Udział wzięło w niej aż 23 uczniów ze szkół podstawowych w Niemstowie, Krzeczynie Wielkim, Raszówce, Siedlcach i Szklarach Górnych. Oceniani byli w dwóch kategoriach wiekowych. „Młodsi” są uczniami klas IV-VI, natomiast „starsi” –  klas VII-VIII. Jury brało pod uwagę dobór repertuaru, interpretację tekstu, kulturę słowa i ogólny  wyraz artystyczny.

Uczestnicy to najlepsi reprezentanci swoich szkół. Musieli zmierzyć się wcześniej z koleżankami i kolegami podczas eliminacji wewnątrzszkolnych. Wygrana pozwoliła im zaprezentować swój talent na kolejnym etapie konkursu. Widoczne było profesjonalne podejście i wielkie zaangażowanie recytujących. Oprócz znakomicie opanowanych tekstów poetyckich i fragmentów prozy podziwiać można było  duże umiejętności recytatorskie, które mogą  w niedalekiej przyszłości zaprowadzić młode osoby na  przysłowiowe deski teatru, a może i scenę filmową.

W grupie „młodszych” uczestników jury przyznało 3 miejsca i 2 wyróżnienia:

I miejsce – Alicja Waszewska ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce,

II miejsce – Kinga Szumlańska ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Siedlcach,

III miejsce – Zofia Ślipko ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim,

wyróżnienie – Oskar Andziak ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych,

wyróżnienie – Julia Madejska ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Niemstowie

 

W grupie „starszych” jury przyznało także 3 miejsca i 2 wyróżnienia:

I miejsce – Wiktoria Ogłozińska ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Krzeczynie  Wielkim,

II miejsce – Miłosz Abramczuk ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Siedlcach,

III miejsce – Michał Boczniewicz ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce,

wyróżnienie – Amelia Prętka ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim,

wyróżnienie – Piotr Kownacki ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Krzeczynie Wielkim.

 

Wszyscy laureaci gminnego etapu konkursu zostali zakwalifikowani do eliminacji powiatowych, które odbędą się w Młodzieżowym Domu Kultury w Lubinie. Konkurs uświetnił występ Teatru Tańca w Raszówce oraz wystawa i  prezentacja poświęcona polskim noblistom w dziedzinie literatury, które przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna. Nad oprawą muzyczną i nagłośnieniem czuwał Ośrodek Kultury Gminy Lubin. Dziękujemy wszystkim za wspaniałą współpracę, a uczniom życzymy dalszych sukcesów!

(Remigiusz Mocek)