Nasza gmina została wyróżniona w ramach III edycji inicjatywy „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”. Podczas uroczystego podsumowania tegorocznej edycji w Warszawie, organizatorzy ogólnopolskiego programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, nagrodzili 10 gmin, które zrealizowały najciekawsze i wyróżniające się działania na rzecz poprawy warunków życia owadów zapylających.
Gmina Lubin jest jedną z 269 gmin, które przyłączyły się do tegorocznej edycji „Manifestu Gmin Przyjaznym Pszczołom”, który jest częścią realizowanego od dziewięciu lat programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. W tym roku w Ośrodku Edukacji Regionalnej „Wrzosowa kraina” w Chocianowie przeprowadzono dla uczniów szkół podstawowych gminy Lubin szereg zajęć edukacyjnych. Obejmowały one warsztaty, podczas których dzieci poszerzały swoją wiedzę o pszczołach i innych owadach zapylających oraz o ich roli w naszym życiu, jak też zajęcia z układania owadów z puzzli 3D. Uczniowie mogli także degustować różne rodzaje miodów i spróbować lokalnych produktów, które powstały na bazie miodu.
Co roku w Gminie Lubin organizowany jest też konkurs pt. „Najpiękniejsza posesja”. Jego celem jest zachęcanie mieszkańców do sadzenia roślin bogatych w pokarm dla pszczół, a także edukowanie, ile zawdzięczamy owadom zapylającym, jakie mają one znaczenie dla środowiska i dla człowieka oraz jak można im pomóc tworząc dla nich bazę pokarmową w przydomowych ogródkach czy na balkonach. Mieszkańcy brali też udział w spotkaniach i prelekcjach prowadzonych przez lokalnych pszczelarzy.
– Gmina Lubin od wielu lat podejmuje działania, których celem jest ochrona pszczół. Aktywnych sprzymierzeńców znaleźliśmy wśród mieszkańców. Działamy wspólnie, a efekty tych działań są wymierne: 140 klonów i lip, posadzonych wzdłuż drogi Gorzelin – Raszówka oraz 100 dereni, lip, wierzb i klonów, zasadzonych przez mieszkańców Miroszowic. Edukację ekologiczną rozpoczynamy w najmłodszych grupach przedszkolnych, kontynuując ją w szkołach podstawowych, a na poziomie Akademii Senioralnej kończąc. Angażujemy się w organizację szkoleń dla rolników w zakresie stosowania środków ochrony roślin. Tylko działając razem możemy doprowadzić do zmian sprzyjających pszczołom – komentuje Tadeusz Kielan wójt Gminy Lubin.
Celem „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom” jest zwrócenie uwagi na problem spadku liczebności pszczół oraz aktywizacja gmin z całej Polski do podjęcia działań na rzecz ochrony owadów zapylających. Gminy, które poprą Manifest oraz zrealizują działania na rzecz pszczół, otrzymują prawo posługiwania się tytułem i logotypem Gminy Przyjaznej Pszczołom. Do „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom” może przystąpić każda gmina, która dostrzega kluczową rolę pszczół dla ekosystemów i konieczność dbania o zachowanie bioróżnorodności oraz aktywnie działa w tym obszarze. W trzecim roku trwania inicjatywy Manifest podpisało o 27% więcej gmin niż w roku ubiegłym, a dzięki podjętym przez nie działaniom posadzono łącznie blisko 450 000 roślin przyjaznych pszczołom, ponad 100 000 krzewów, blisko 30 000 drzew oraz ponad 22 mln m2 łąk kwietnych. Ponad to, gminy angażowały się m.in. w takie przedsięwzięcia jak organizacja: warsztatów i zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży dotyczących ochrony pszczół; pikników i festynów dla mieszkańców, spotkań z przyrodnikiem lub pszczelarzem nt. ochrony przyrody i pszczół czy konferencji dla rolników oraz miłośników ogrodnictwa nt. ochrony pszczół i sadzenia roślin przyjaznych pszczołom.
Firma ZT Kruszwica S.A., inicjator programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” oraz inicjatywy „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”, postanowiła wyróżnić 10 gmin, które podjęły w ramach programu najciekawsze oraz wyróżniające się działania. W tym gronie znalazły się: Białystok, Elbląg, Poznań, Pszczółki, Gostycyn, Legnica, Gmina Lubin, Szczaniec, Świeradów-Zdrój oraz Wołomin. Przedstawiciele gmin najbardziej zaangażowanych w ochronę owadów zapylających otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz wzięli udział
w praktycznych warsztatach, podczas których mogli dowiedzieć się m.in. jak promować gminę przez aspekty środowiskowe i turystyczne.
– Od dawna uważnie śledzimy działania gmin i cieszy nas, że coraz więcej samorządów angażuje się w poprawę warunków życia owadów zapylających. Co więcej, biorą w nich udział całe społeczności lokalne – od przedszkolaków i uczniów, przez różne organizacje pozarządowe i organizacje pożytku publicznego wspierane przez lokalny samorząd, po grupy mieszkańców z osiedli, dzielnic czy sołectw. Mamy nadzieję, że działania na rzecz ochrony pszczół i osiągane przez gminy sygnatariuszki „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom” społeczno-edukacyjne efekty, będą inspiracją dla pozostałych samorządów – komentuje Agnieszka Jastrzębska, marketing manager ZT Kruszwica S.A.
Więcej informacji o Manifeście na stronie: pomagamypszczolom.pl.
(RED)