Wspólny projekt w ramach programu Erasmus Plus złożą Gmina Lubin i Sathonay-Camp. To efekt wizyty władz partnerskiego miasta w Gminie Lubin.
Cykl kilkumiesięcznych spotkań warsztatowych dla uzdolnionych artystycznie i sportowo dzieci i młodzieży z tekstem, dźwiękiem, ruchem, plastyką i innymi środkami artystycznej ekspresji zakończony wspólną prezentacją widowiska powstałego na bazie własnych, oryginalnych pomysłów – zarówno w Polsce jak i we Francji. To wstępne założenia projektu przedstawione przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin, który ze strony Gminy Lubin będzie go realizował.
– Bardzo nam się podoba zaprezentowana forma współpracy i jestem przekonany, że podobnie odbiorą ją nasi mieszkańcy. To oni mają być bowiem beneficjentami tego projektu – mówi Pierre Abadie, mer Sathonay-Camp.
– Jeśli nasz plan się powiedzie i pozyskamy unijne środki, to staniemy przed szansą realizacji naprawdę niezwykłego międzynarodowego projektu. Zaangażowanie w to młodych ludzi z terenu naszej gminy będzie dla nich nie tylko przygodą, ale okazją do pogłębienia wiedzy na temat historii i kultury Francji oraz poznania języka. Nasza współpraca ma sens tylko wówczas, jeśli zaangażują się w nią nasze lokalne społeczności, w przeciwnym razie ona wygaśnie w sposób naturalny – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.
Partnerskie samorządy Gmina Lubin i Sathonay-Camp, współpracujące ze sobą od czterech lat, nie wykluczają także wspólnego uczestnictwa w unijnym programie „Europa dla obywateli”, którego celem jest zwiększenie świadomości historycznej europejczyków.
Stronę francuską podczas wizyty w Gminie Lubin reprezentowali oprócz mera Pierra Abadie, także jego zastępca Raymond Duda oraz Andre Loiseau, radny gminy Sathonay-Camp. Szczegóły przyszłej współpracy omówione zostały podczas spotkania z wójtem Gminy Lubin Tadeuszem Kielanem, przewodniczącym Rady Gminy Lubin Norbertem Grabowskim, szefami komisji Rady Gminy oraz kierownikami referatów UG i dyrektorami gminnych jednostek.
Goście rozpoczęli wizytę od spotkania w lubińskim Oddziale Zamiejscowym Przedszkola im. Jana Pawła II w Raszówce, gdzie zapoznali się z zasadami funkcjonowania polskich placówek oświatowych, obserwując zajęcia prowadzone w poszczególnych grupach wiekowych. Wzięli także udział w Gminnym Konkursie Kulinarnym Tradycje Wielkanocne 2016, który poprzedził montaż słowno-muzyczny przygotowany przez grupy artystyczne działające przy Ośrodku Kultury Gminy Lubin, przygotowany specjalnie dla francuskich gości. Delegacja z Sathonay-Camp obejrzała także największy w Europie zbiornik odpadów poflotacyjnych Żelazny Most, zwiedziła Legnicę, gdzie odbyło się oficjalne spotkanie z prezydentem miasta Tadeuszem Krzakowskim, uczestniczyła w spotkaniu z okazji Dnia Kobiet zorganizowanym w Szklarach Górnych oraz meczu siatkarskiej PLUS Ligi, w którym zmierzyły się zespoły Cuprum Lubin i Trefl Gdańsk.
(MG/MH/AP)