Gmina Lubin czyta dzieciom

Przez cały tydzień, od 2 do 9 czerwca w wielu miejscowościach w Gminie Lubin, zorganizowano wiele spotkań mających jedno wspólne przesłanie-  „Czytanie łączy”. Pod takim hasłem obchodzono XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Najmłodszym czytali wójt Tadeusz Kielan, radni, sołtysi, przedstawiciele społeczności lokalnej oraz bibliotekarki.

Uroczysta inauguracja XVII OTCD miała miejsce podczas Festynu Rodzinnego w Niemstowie 2 czerwca. Wszystko zaczęło się, jak nakazuje tradycja, od wspólnego czytania „Lokomotywy” Juliana Tuwima. Podczas całego tygodnia pracownicy bibliotek odwiedzali przedszkola. Podczas spotkań czytano maluchom, ale także zachęcano do wspólnej zabawy i pracy twórczej. Zajęcia odbyły się w Szklarach Górnych (Biblioteka w Oborze) oraz w Oddziale zamiejscowym w Lubinie Przedszkola W Raszówce (Biblioteka w Chróstniku).

Przedszkolaków z Miłoradzic mile zaskoczyła wizyta pani bibliotekarki – zwykle to dzieci odwiedzają bibliotekę. Czytano również podczas Pikniku rodzinnego z okazji Dnia Dziecka organizowanego przez Oddział Przedszkolny i filię biblioteczną w Miłoradzicach. (Biblioteka w Miłoradzicach).

Bibliotekę w Raszówce odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Raszówce, ale także bibliotekarka poprowadziła warsztaty w jednej z klas w szkole. Podczas zajęć czytelniczych dzieci poznały ciekawą literaturę, w tym bliżej poznały formę literacką jaką jest pamiętnik. Jedna z grup wcieliła się w role redaktorów „Świerszczyka”, a inni wyruszyli w podróż po Włoszech z bohaterem opowiadania „O psie, który jeździł koleją”.

Zakończeniem Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom było spotkanie w Księginicach z okazji Nocy Bibliotek – 9 czerwca. Szczegółowa relacja z wydarzenia opublikowana była wcześniej. W zajęciach i spotkaniach podczas XVII OTCD uczestniczyło blisko 300 dzieci.

Więcej szczegółowych informacji dotyczących poszczególnych miejscowości, gdzie świętowano XVII OTCD na stronie Biblioteki w Raszówce: biblioteka-raszowka.pl.

(IT)