Choć należą do najmniejszych w regionie, znalazły się w prestiżowym gronie pięciu najprężniej działających kół Dolnego Śląska. TOP5 Dolnośląskich Kół Gospodyń Wiejskich – to plebiscyt organizowany przez Polskie Radio Wrocław. Weźmy w nim udział, oddajać głos na ekipę z Zimnej Wody, reprezentującą Gminę Lubin. Czasu zostało niewiele…
Koło istnieje od wielu lat, jednak w obecnym kształcie działa od lat pięciu.
– Bardzo nas cieszy, że tak małe koło, jak nasze zostało zauważone w tak wielkiej skali, obejmującej cały Dolny Śląsk. To dla nas zaszczyt i wyróżnienie. Wiemy, że duży udział ma w tym nasz zespół „Zachęta”, za co bardzo gorącą mu dziękujemy. Nie jest ważne, które miejsce zajmiemy w tym plebiscycie, bo przecież rywalizujemy z wieloosobowymi kołami, z naprawdę dużym dorobkiem, cieszy nas jednak sam fakt znalezienia się w tym zaszczytnym gronie – mówi Aneta Tutko, sołtys Zimnej Wody, z inicjatywy której koło zostało reaktywowane.
Panie z Koła Gospodyń w Zimnej Wodzie spotykają się regularnie raz w miesiącu w świetlicy wiejskiej, by wymieniać się nowymi pomysłami, degustować nowe potrawy. Jednak przede wszystkim są to spotkania organizacyjne, aby każde rozpoczęte przez nie przedsięwzięcie wykonane zostało w każdym szczególe dokładnie i perfekcyjnie. Czynnie włączają się w przygotowanie imprez integrujących wieś m.in. dożynek, mikołajek, przywitania wakacji czy Festynu Parafialnego, wspomagają również swoją działalnością sąsiednie sołectwa, druhów z OSP. Uczestniczą w konkursach kulinarnych, często z sukcesami. Głównym kierunkiem, w którym koło się rozwija jest tradycyjna kuchnia polska. Wyszukiwane stare książki kucharskie, stare przepisy są modyfikowane po swojemu, zachowując jednak tradycję. Są otwarte na nowości, jednak tradycja to ich „konik”. Przynależność do koła daje możliwość wyjścia z domu, zrobienia czegoś dla innych i jednocześnie pokazania mieszkańcom, że watro współpracować na rzecz ogółu.
Głosowanie zakończy się 30 grudnia o godz. 11.30.
Tu możesz głosować: http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/73374/TOP5-dolnoslaskich-Kol-Gospodyn-Wiejskich-GLOSOWANIE
Poniżej przepisy Koła Gospodyń z Zimnej Wody, które znalazły się w publikacji „Smakołyki Gminy Lubin”, wydanej przez Ośrodek Kultury Gminy Lubin.
KAPUSTA FASZEROWANA W GŁÓWKACH
Składniki:
1 główka kapusty białej lub włoskiej
400 dag farszu do gołąbków
4 łyżki masła
2 jajka
2 łyżki bułki tartej
sól, pieprz
Sposób wykonania:
Kapustę oczyścić z wierzchnich liści, włożyć do garnka, zalać 2 litrami wrzącej wody, posolić. Gotować 15 minut, odcedzić i ostudzić. Delikatnie odchylić zewnętrzną warstwę liści. Środek wielkości pomarańczy wyciąć wraz z głąbem. Wycięte liście posiekać i wymieszać z farszem do gołąbków, jajkami i masłem. Połowę farszu nałożyć w miejsce po wyciętych liściach, a drugą połową smarować kolejno odchylone liście i przykładać je do farszu w środku, aż kapusta przybierze z powrotem kształt główki. Nafaszerowaną kapustę owinąć gazą, zalać wrzątkiem, gotować na małym ogniu godzinę. Bułkę tartą podsmażyć na maśle, kapustę wyjąć, odwinąć z gazy, polać podsmażoną bułką i podawać.
KRUCHE Z KAPUSTĄ
Ciasto:
350 g mąki
200 g masła lub margaryny
2 żółtka
2 łyżki śmietany
sól do smaku
Wszystkie składniki połączyć, wyrobić ciasto i schłodzić przez 1 godzinę.
Nadzienie:
500 g kapusty białej
40 g grzybów suszonych
cebula
2 łyżki tłuszczu
1 łyżka mąki
1 żółtko
5 łyżek bułki tartej
sól, pieprz
Grzyby ugotować i pokroić w paski. Kapustę posiekać i ugotować w wywarze z grzybów. Cebulę usmażyć, dodać mąkę, wymieszać z kapustą i grzybami, doprawić do smaku. Ciastem wyłożyć formę, posypać bułką tartą, wyłożyć nadzienie, przykryć pozostałym ciastem, posmarować żółtkiem i upiec na złoty kolor w temp. 1800.
MAKÓWKI
Składniki:
30 dag masy makowej
2 pszenne czerstwe bułki maślane lub mała chałka
200 ml ciepłego mleka
30 ml rumu lub aromat rumowy
2 łyżki masła
1 łyżka cukru
Sposób wykonania:
Bułki pokruszyć zalać mlekiem i rumem, odstawić na 30 minut. Następnie roztopić masło, dodać do bułek i dosypać cukier. Wszystko dokładnie wymieszać. W pucharku układać warstwami bułki, mak, bułki, mak. Wierzch udekorować według uznania migdałami, orzechami itp.
GROCH NA GĘSTO
Składniki:
½ kg grochu połówki
1 cebula
2 łyżki mąki
oliwa, vegeta
sól, pieprz
Sposób wykonania:
Groch ugotować z vegetą do miękkości (ilość przyprawy zależy od upodobań). Cebulę posiekać i zeszklić na oliwie, dodać mąkę i zrobić zasmażkę (jasną). Zasmażkę dodać do grochu i doprawić do smaku solą i pieprzem.
(MG/ źródło „Smakołyki Gminy Lubin” – wydawnictwo Ośrodka Kultury Gminy Lubin)